2 maja 1809 roku miała miejsce bitwa pod Ostrówkiem

Tego dnia 1809 roku miała miejsce bitwa pod Ostrówkiem

Bitwa pod Ostrówkiem czy też bitwa pod Górą Kalwarią to starcie w trakcie wojny polsko-austriackiej. Po oddaniu Austriakom Warszawy ks. Poniatowski gros swych sił skoncentrował koło Modlina, ale widząc, że przeciwnik nie szykuje przeciw niemu zdecydowanej i szybkiej akcji, postanowił ruszyć z wojskami na południe, skąd zamierzał z kolei zaatakować Galicję i odzyskać inicjatywę.

Najpierw straży przedniej udało się rozbić wroga pod Grochowem i Radzyminem i uniemożliwić mu zajęcie Pragi, a następnie podejść pod umocniony obóz nad Wisłą pod Ostrówkiem, gdzie Austriacy konstruowali most łyżwowy by przeprawić się na drugą stronę Wisły. Dowodzący grupą szturmową gen. Michał Sokolnicki podzielił podległe sobie siły (ok. 2000 ludzi) na 6 kolumn i starannie zaplanował natarcie, które rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja.

Po walce toczonej w bardzo ciężkich, nocnych warunkach Polakom około 3 rano udało się opanować przyczółek i zniszczyć nieukończony jeszcze most. To zdecydowane zwycięstwo Polaków przesądziło o przejęciu inicjatywy przez ks. Poniatowskiego, który mógł być pewien, że na jego tyły nie wyjdą Austriacy, bowiem najbliższy most do przeprawy wojsk ks. Ferdynand mógł odnaleźć dopiero w Toruniu i Sandomierzu.

W bitwie przy niskich stratach (200 ludzi) Polacy rozbili prawie cały oddział wroga, który stracił 500 zabitych i rannych oraz ponad 1000 jeńców. Jedynie nielicznym Austriakom udało się wpław uciec na lewy brzeg rzeki.

Comments are closed.