Tego dnia 1901 roku w Londynie odbyły się pierwsze zawody kulturystyczne
Pierwsze zawody kulturystyczne odbyły się już na początku XX wieku. Zorganizował je Eugen Sandow, ojciec nowoczesnej kulturystyki. Kopia brązowej statuetki z tych zawodów, zwana statuetką Sandowa, jest dziś nagrodą na światowej sławy zawodach Mr. Olympia.
Kiedy powstała kulturystyka?
Ciężary dźwigano już w starożytności. Praktykowali to choćby Egipcjanie i Grecy. We współczesnym świecie, w Europie ta forma aktywności zaczęła rozwijać się w XIX wieku. Siłacze (ang. strongman), często jednocześnie cyrkowcy, publicznie pokazywali swoje umiejętności i rzucali sobie wzajemne wyzwania. Jeszcze wtedy nie chodziło o estetyczny wygląd sylwetki, a siłę. Strongmeni często mieli spore brzuchy i mimo rozbudowanej sylwetki, obok silnych mięśni, także spore zasoby tłuszczu. Do dziś niewiele się zmieniło w tej kwestii.
Kulturystyka (ang. bodybuilding) zaczęła się rozwijać na Zachodzie Europy, przede wszystkim w Anglii. O powstaniu kulturystyki w dzisiejszym znaczeniu, należy mówić o okresie początków XX wieku. Jej rozwój z pewnością nastąpił od lat 30. W historii szczególnie zapisał się Niemiec, Eugen Sandow, często określany obecnie jako ojciec nowoczesnej kulturystyki.
Zaczął występować na scenie i pozwalał widzom cieszyć się oglądaniem swojej sylwetki w „występach pokazowych mięśni”. Chociaż publiczność była zachwycona dobrze rozwiniętą sylwetką, mężczyźni po prostu pokazywali swoje ciała w ramach demonstracji siły. Często organizowali także mecze zapaśnicze. Było to już coś innego, niż strongmeni. Coraz większe znaczenie miał wygląd i estetyka sylwetki.
Dzięki pomocy swojego menedżera, Florenza Ziegfelda, Sandow stworzył prawdziwe show na scenie. Odniósł tak wielki sukces, wyginając się i pozując na scenie, że udało mu się stworzyć kilka biznesów na swojej sławie. Był jednym z pierwszych, którzy sprzedawali produkty oznaczone swoim nazwiskiem. Przypisuje mu się wynalezienie i pierwszą masową sprzedaż do ćwiczeń: obrabianych maszynowo hantli, krążków i taśm oporowych.
Pierwsze zawody kulturystyczne
Sandow zorganizował pierwsze zawody kulturystyczne 14 września 1901 roku. Nazwano je „Wielkimi Zawodami” (ang. Great Competition). Odbyły się w Royal Albert Hall w Londynie. W jury zasiedli Sandow, Sir Charles Lawes i Sir Arthur Conan Doyle. Zawody okazały się wielkim sukcesem. Jak wielkim? Wielu ludzi nie mogło uczestniczyć w wydarzeniu, ponieważ zabrakło miejsca.
Nagrodą zwycięzcy była złota statuetka Sandowa, dłuta Fryderyka Pomeroya. Pierwszym zwycięzcą pierwszych zawodów kulturystycznych został William L. Murray z Nottingham. Srebrne trofeum Sandowa otrzymał D. Cooper. Brązowe trofeum Sandowa, obecnie najsłynniejsze ze wszystkich, zostało wręczone AC Smythe’owi.
W 1950 roku to samo brązowe trofeum zostało wręczone Steve’owi Reevesowi za wygranie inauguracyjnego konkursu NABBA Mr. Universe. Pojawiło się ponownie dopiero w 1977 roku, kiedy zwycięzca konkursu IFBB Mr. Olympia, Frank Zane, otrzymał replikę brązowej statuetki.
Od tego czasu zwycięzcy Mr. Olympia są konsekwentnie nagradzani repliką brązowej statuetki Sandowa.
W dniach 28 grudnia 1903-2 stycznia 1904 odbyły się pierwsze zawody kulturystyczne na dużą skalę w Ameryce, w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Zawody promował Bernarr Macfadden, „ojciec kultury fizycznej” i wydawca oryginalnych magazynów kulturystycznych, jak np. „Health & Strength”.
Zwycięzcą został Al Treloar, który został ogłoszony najlepiej rozbudowanym człowiekiem na świecie. Treloar wygrał nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 dolarów, co w tamtym czasie było pokaźną sumą. Niewiele później Thomas Edison nakręcił film o zwyczajach pozowania Treloara (Edison nakręcił także dwa filmy o Sandow’rze kilka lat wcześniej. Nagrodzony Oscarem film muzyczny, The Great Ziegfeld z 1936 roku (w Polsce – Król kobiet), przedstawia początek nowoczesnej kulturystyki. W nim Sandow był nie aktorem, a bohaterem).
To były pierwsze filmy przedstawiające kulturystę. Na początku XX wieku Macfadden i Charles Atlas nadal promowali kulturystykę na całym świecie.