18 lipca 1792 roku miała miejsce bitwa pod Dubienką » Historykon.pl
Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

18 lipca 1792 roku miała miejsce bitwa pod Dubienką

18 lipca 1792 roku miała miejsce bitwa pod Dubienką

Było to starcie w ramach wojny w obronie Konstytucji 3 Maja. Korpus generała majora Tadeusza Kościuszki (ok. 5 tys. żołnierzy) starł się z korpusem rosyjskim pod dowództwem generała Michaiła Kachowskiego (ok. 25 tys. żołnierzy).

Bitwa rozpoczęła się od zmasowanego bombardowania polskich pozycji przez artylerię rosyjską. W godzinach popołudniowych do frontalnego ataku ruszyły oddziały piechoty. Jednak oddziały polskie krwawo odprawiły ten atak. Mimo tego niepowodzenia, Rosjanie atakowali jeszcze kilkukrotnie, kończąc z takim samym skutkiem.

Widząc brak sukcesów, Rosjanie postanowili obejść prawe skrzydło przekraczając granicę polsko-austriacką. Pod dowództwem płk. Palembacha pułki Jegrów Konnych Jelizawetgradzkich i Lekkokonny Charkowski, zaatakowały tyły prawego skrzydła Kościuszki. Manewr ten zaskoczył Polaków, jednak i tym razem oddziały polskie stawiły  zażarty opór. Pułki rosyjskie zostały rozbite, a Palembach poległ.
Mimo bohaterskiej walki, kilkukrotna przewaga Rosjan dawał się we znaki. Kościuszko nie chcą zostać rozbity, postanowił wycofać się z pola bitwy w uporządkowanym szyku.

Polacy stracili 900 żołnierzy i 6 dział. Rosjanie stracili około 4000 żołnierzy.
Bitwa nie został rozstrzygnięta, chociaż moralnym zwycięzcą mogą uznać się wojska Kościuszki, które nie uległy kilkukrotnie liczniejszym oddziałom rosyjskim. Za zasługi w bitwie Tadeusz Kościuszko został awansowany do stopnia generała lejtnanta.

  • Piotr

    Skąd dane na temat strat? Wiem, że tak podaje wikipedia, ale Historykon sięgnął chyba również do innych źródeł. Tylko jakich?

PartnerzyPrzewiń do góry