20 tysięcy dzieci za darmo odwiedzi Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie

Od początku lutego, przez trzy miesiące, niemal 20.000 najmłodszych mieszkańców województwa opolskiego za darmo zwiedzi najnowocześniejsze muzeum w regionie – Park Nauki i Ewolucji Człowieka, który działa obok JuraParku w Krasiejowie.

Działanie jest realizowane dzięki wsparciu unijnemu przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji, w ramach projektu „Fascynujący świat nauki i technologii”. Ma pomóc młodym mieszkańcom Opolszczyzny w odkrywaniu możliwości, jakie oferuje współczesny świat nauki. Doskonałym miejscem do tego jest właśnie krasiejowski Park Nauki i Ewolucji Człowieka – jedno z najnowocześniejszych muzeów opowiadających dzieje ludzkości w tej części Europy. Uczniowie klas pierwszych, piątych i szóstych ze szkół podstawowych całego regionu, będą uczestniczyć w wyjątkowej podróży w przeszłość. Wcielając się w temponautów, czyli podróżników w czasie, odkryją tajemnice związane z niezwykłymi dziejami naszego gatunku. – Już na wejściu do interaktywnego muzeum będzie czekała na dzieci możliwość założenia wyjątkowych hełmów, które spełniają rolę przewodnika po przeszłości – wyjaśnia Anna Kokot z Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Z myślą o najmłodszych odwiedzających specjalnie przebudowaliśmy ścieżkę oprowadzania, aby była jeszcze bardziej przyjazna, także dla odwiedzających nas pierwszoklasistów i jeszcze młodszych gości. Specjalnie opracowana trasa pozwala na dotarcie z przekazem odpowiednim nie tylko do tej grupy docelowej, ale także jest powiązana z treściami edukacyjnymi, jakie nasi goście odkrywają podczas edukacji szkolnej.

KrasiejowProjekt (2)Z myślą o młodych mieszkańcach Opolszczyzny przygotowano także specjalne zajęcia w preparatorni. Podczas spotkań w gabinecie pracy naukowca odwiedzający mogą dotknąć autentycznych prehistorycznych skamieniałości lub ich odlewów oraz poznać tajemnice ich wydobywania. Są one efektem doświadczeń specjalistów, którzy na co dzień pracują m.in. dla krasiejowskiego kompleksu edukacyjnego. – Specjalnie z myślą o uczniach otworzyliśmy niedostępne zazwyczaj zimą Prehistoryczne Oceanarium – opowiada Witold Szumula, kierownik Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Prezentujemy tam stworzenia mieszkające w głębinach morskich i oceanicznych miliony lat temu.

Zima to także pracowity okres w Krasiejowie. Trwają tam ostatnie przygotowania do sezonu, który wystartuje na dobre za nieco ponad miesiąc. W okresie zimowym cały kompleks można zwiedzać taniej niż w sezonie. Dodatkowo przygotowano zniżki dla uczestników programu Karta Dużej Rodziny. – Udział dzieci z Opolszczyzny w programie „Fascynujący świat nauki i technologii” to dla nas początek walki o to, aby mieszkańcy innych województw mogli odkrywać niezwykłości naszego regionu i kompleksu edukacyjnego w Krasiejowie – mówi Halina Kisiel, wiceprezes Stowarzyszenia Delta, właściciela Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. – Chcemy tym samym promować nie tylko miejsce, ale przede wszystkim jego edukacyjny charakter, który stworzyliśmy z myślą o konkretnych zapisach, działaniach i tematach zawartych w podstawie programowej kształcenia dla różnych poziomów szkół. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*