Nowe ustalenia podważają legendę o niepohamowanej fali samobójstw wśród żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych w trakcie bitwy nad Little Bighorn

Wstępna analiza szkieletów żołnierzy poległych w starciu z Indianami w bitwie nad Little Bighorn podważa dominujący dotąd w historiografii przekaz o fali samobójstw dokonanych po przełamaniu szeregów armii przez Indian. Przebadano uszkodzenia trzydziestu trzech  szkieletów. Jedynie trzy z nich noszą ślady samobójczego postrzału w skroń. Dwadzieścia dwa z nich mają ślady rozczłonkowywania, skalpowania i okaleczania.

Bitwa nad Little Bighorn została stoczona 25 czerwca 1876 roku. Starły się w niej siły 7 Regimentu Kawalerii US Army dowodzonej przez ppłk. George’a Custera oraz północnoamerykańscy Indianie, głównie Dakotowie, pod wodzą Siedzącego Byka i Szalonego Konia. Bitwa zakończyła się miażdżącym zwycięstwem Indian. Zniszczono pięć z dwunastu kompanii 7 Regimentu Kawalerii. Zginął również jej dowódca. Amerykańskie szacunki określają liczbę zabitych na dwieście sześćdziesiąt osiem osób. Liczbę ciężko rannych oszacowano na pięćdziesiąt pięć, spośród nich sześciu zmarło z powodu odniesionych ran.

Świadectwa Indian biorących udział w bitwie, a także te pochodzące od żołnierzy, którzy walczyli w innych regimentach, mówią o samobójstwach popełnianych na masową skalę przez żołnierzy 7 Regimentu w momencie przełamania linii przez Indian.

12 kwietnia bieżącego roku zostały opublikowane wstępne badania szkieletów poległych żołnierzy.  Przewodzi im Genevieve Mielke, bioarcheolog z University of Montana. Przebadano uszkodzenia trzydziestu jeden szkieletów z armii Custera. Udało się ustalić, że jedynie trzy z nich posiadają ślady samobójczego postrzału w skroń. Dwadzieścia dwa z nich posiadają ślady rozczłonkowywania, skalpowania i okaleczania. Badania przeprowadzono na podstawie danych zebranych w trakcie dwóch różnych wykopalisk przeprowadzonych w latach 80 i 90 przez dwa niezależne od siebie zespoły. Mielke nie dysponuję własnoręcznie zebranymi danymi.

Obecnie zapowiedziano kontynuację badań. W planach jest przebadanie szkieletów wszystkich 268 poległych żołnierzy.

Źródło: sciencenews.com

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*