Monety z X w. w Rudzie Śląskiej

Podczas prac budowlanych w Rudzie Śląskiej robotnicy natrafili na srebrne monety. Znalezisko trafiło w ręce specjalistów, którzy stwierdzili, iż najprawdopodobniej pochodzą one z X w. Zdaniem niektórych mogły zostać wybite z okazji chrztu Polski.

Według Krzysztofa Piechy, naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta jest to unikatowe w skali całej Europy znalezisko. Przedstawiciel władz miejskich uważa ponadto iż w związku z odnalezieniem monet wybitych prawdopodobnie z okazji chrztu Polski część obchodów 1050 lecia chrztu powinno zostać przeniesionych do Rudy Śląskiej. „  W związku z odkryciem władze miasta będą wnioskować o to, by część obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski odbyła się w Rudzie Śląskiej” – wyjaśnia. Entuzjazm władz miejskich studzi nieco Krzysztof Gołąb Dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. „Z pierwszych oględzin i porównań wynika, że moneta może pochodzić z czasów Mieszka I . Obecność monet w tym miejscu może być śladem podróży pierwszego władcy Polski do Czech. Jesteśmy w kontakcie z krakowskim Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, w którym znajdują się najcenniejsze z numizmatów m.in. okresu wczesnopiastowskiego” – wyjaśniał Krzysztof Gołąb.

Źródło: Rzeczpospolita.pl

Fot.: Mieszko kruszy w swym państwie bałwany pogańskie, grafika z Album Wileńskie Jana Kazimierza Wilczyńskiego. Fot. Wikipedia Commons.

Piotr Rapiński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*