28 kwietnia 1943 roku sformowana została 14. Dywizja Grenadierów SS, tzw. dywizja SS-Galizien

Tego dnia 1943 roku z inicjatywy nacjonalistycznych środowisk ukraińskich we Lwowie sformowana została składająca się z ukraińskich ochotników 14. Dywizja Grenadierów SS tzw. dywizja SS-Galizien

14. Dywizja Grenadierów SS, tzw. dywizja SS-Galizien, jednostka wojskowa utworzona przez III Rzeszę z ukraińskich ochotników z Galicji. Organizacji dywizji ze strony niemieckiej patronował gubernator Dystryktu Galicja Generalnego Gubernatorstwa – Otto von Wächter, zaś ze strony ukraińskiej polityczne zaplecze stanowił Centralny Ukraiński Komitet Narodowy w Krakowie pod przewodnictwem Włodzimierza Kubijowicza i działacze OUN-M. 

Po ogłoszeniu informacji o formowaniu dywizji do punktów werbunkowych zgłosiło się około 80 tysięcy osób, z czego tylko kilkanaście tysięcy objęto przeszkoleniem. Z pierwszego rzutu ochotników utworzono 5 pułków policji SS – numeracja 4-8 oraz rezerwowy batalion policji. Dwa pułki, 4 i 5 wzięły udział w niemieckich akcjach przeciwpartyzanckich i pacyfikacjach, w czasie których dopuszczały się zbrodni na ludności cywilnej.

Natomiast małoletnich ochotników skierowano do tzw. Junaków SS, a następnie do jednostek obrony przeciwlotniczej w głębi Niemiec. Stosunek władz rzeszy do ochotników ukraińskich nie był najlepszy – żołnierze narzekali na gorsze umundurowanie i wyżywienie w stosunku do jednostek niemieckich. 

Comments are closed.