22 listopada 1963 roku miał miejsce zamach na JFK

Tego dnia 1963 roku dokonano zamachu na prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego

Potocznie zwany zamach na JFK, zamach na 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego, miał miejsce 22 listopada 1963 roku w Dallas. John F. Kennedy zginał tego samego dnia.

W związku ze zbliżającymi się wyborami, Kennedy postanowił przeprowadzić wizyty we wschodnich stanach. W listopadzie odwiedził Teksas, zajeżdżając do San Antonio, Houston oraz Dallas, do którego przyleciał 22 listopada. Około godziny 12 opuścił lotnisko i podróżując kawalkadą samochodów (prezydenta, wiceprezydenta oraz agentów Secret Service), został około godziny 12.30 postrzelony w szyję oraz głowę.

Strzelec znajdujący się najprawdopodobniej w pobliskim magazynie książek ranił także gubernatora Conally’ego. Mimo szybkiego przewiezienia Kennedy’ego do szpitala i wykonaniu tracheotomii, 35. prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki zmarł w wyniku ran postrzałowych ok. godziny 13 22 listopada 1963r. Pochowano go na Cmentarzu Narodowym w Arlington, a jego obowiązki przejął wiceprezydent Lyndon. B. Johnson.

Do dziś nie znaleziono sprawcy zamachu, jednak skazano Lee Harvey’a Oswald’a, co budzi wiele domysłów. Prawdopodobny zamachowiec został jednak zabity przez jednego z wyborców Kennedy’ego, Jack’a Ruby’ego w dwa dni po jego śmierci. Dalej szuka się odpowiedzi na wiele nurtujących detektywów pytań, którzy mnożą coraz to nowsze hipotezy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*