Tego dnia 1892 roku w Szczercu urodził się Stanisław Maczek
Stanisław Maczek to generał broni Wojska Polskiego, honorowy obywatel Holandii, uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-ukraińskiej, wojny polsko-bolszewickiej oraz II wojny światowej.
We wrześniu 1939 roku w stopniu pułkownika dowódca 10 Brygady Kawalerii, która zadała niemieckiemu XXII Korpusowi Pancernemu ciężkie straty w bitwach pod Jordanowem, Nowym Wiśniczem, Łańcutem i Rzeszowem. 15 listopada 1939 roku awansowany do stopnia generała brygady.
Czy wiesz, że w Niderlandach znajduje się Memorial gen. Maczka?
Po przedostaniu się do Francji odtworzył 10. Brygadę Kawalerii Pancernej, która wzięła udział w walkach na froncie w Szampanii. Po przegranej przez Francuzów wojny z Niemcami generał Maczek przedostał się do Szkocji. Następnie dostał stanowisko dowódcy 2. Brygady Strzelców, którą przekształcono z powrotem w 10. Brygadę Kawalerii Pancernej, a w lutym 1942 w 1. Dywizję Pancerną.
1 sierpnia 1944 dywizja wylądowała w Normandii, w pobliżu Caen. W składzie 2. Korpusu Kanadyjskiego, gen. Maczek dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise. W ciągłych walkach z Wehrmachtem, gen. Maczek prowadził dywizję w kierunku Belgii i Holandii.
Wyzwolił m.in. Ypres, Gandawę i Passchendale i po ciężkich walkach Bredę. 4 maja 1945 dywizja dotarła do bazy Kriegsmarine w Wilhelmshaven, gdzie generał przyjął kapitulację dowództwa twierdzy, bazy Kriegsmarine, floty „Ostfriesland”, resztki dziesięciu dywizji piechoty oraz 8 pułków piechoty i artylerii. 1 czerwca 1945 roku otrzymał awans do stopnia generała dywizji.
Pozbawiony świadczeń przysługujących żołnierzom alianckim, rozpoczął pracę jako sprzedawca, a następnie barman w restauracji hoteli prowadzonych wówczas przez polskich emigrantów: „Dorchester” i „Learmonth” w Edynburgu. 11 listopada 1990 roku został awansowany przez prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.
Odznaczony m.in.: Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi odznaczeniami polskimi, belgijskimi, holenderskimi i francuskimi.
Stanisław Maczek zmarł 11 grudnia 1994 roku w Edynburgu. W chwili śmierci miał 102 lata, został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.