5 kwietnia 1242 roku obyła się bitwa na jeziorze Pejpus, zwana także bitwą na jeziorze Czudzkim

Bitwa na jeziorze Pejpus była starciem, które zapobiegło koalicji krzyżacko-estońsko-duńskiej dotarcie pod mury Pskowa. W czasie trwającego od 1236 roku konfliktu pomiędzy Rusią Włodzimiersko-Suzdalską a otaczającymi je państwami katolickimi, koalicja katolicka wykorzystując zagrażające Rusi z południa niebezpieczeństwo pod postacią Mongołów, postanowiła zająć jedno z ważniejszych miast całej Rusi, jakim był Psków. Jednak wybrany na Wielkiego Księcia Rusi Aleksander Jarosławowicz, odciął wojskom koalicji drogę do Pskowa na pokrytym lodem jeziorze Pejpus. Według szacunków pod sztandarami Aleksandra Jarosławowicza (obecnie lepiej znanego jako Aleksander Newski) stanęło około 15 tysięcy żołnierzy ściągniętych głównie z Włodzimierza, Pskowa i Nowogrodu, podczas gdy siły koalicji dowodzone przez księcia biskupa Dorpatu Hermana I i Mistrza Zakonu Kawalerów Mieczowych Andreasa von Felbena liczyły około 10 tysięcy zaprawionych w bojach żołnierzy. Pomimo olbrzymich start, szacowanych na około 9,5 tysiąca ludzi, wojska ruskie odniosły zwycięstwo.

W podziękowaniu za odniesione zwycięstwo, Rosyjska Cerkiew Prawosławna ogłosiła Aleksandra Newskiego świętym i uznała za bohatera narodowego. 

(ikona przedstawiająca świętego Aleksandra Newskiego)

2 komentarze

  1. Jerzy Sienicki

    Kto szacował liczebność stron i jak to weryfikował? Czy potwierdzono je archeologicznie? Jezioro Pejpus to nie Rów Mariański, można nurkować, a tak olbrzymie straty ludzkie powinny owocować wielką liczbą artefaktów (uzbrojenie, zbroje, rzędy końskie, itp)

    Pytam, bo spotkałem się z opinią, że po stronie zakonu występowało tam raptem kilkunastu rycerzy, co wraz z drużynami dawałoby najwyżej kilka setek.

  2. Cześć. Faktycznie dane historyczne są wątłe. Z szacunków różnych źródeł , można przyjąć maksymalną liczbę walczących po stronie zakonu na 1 800 zbrojnych. Z czego w większości Estowie , do tego piesi.
    Jest zgoda co do strat „Niemiec” , gdyż tak nazywano katolików , 400 zabitych i kilkudziesięciu w niewoli.
    Starcie bez znaczenia dla Rusi i Zakonu. Dla Rosjan materiał do propagandy i tyle.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*