Zmumifikowane papugi znalezione w Chile dowodem na przed hiszpańską sieć handlową

Na chilijskiej pustyni Atacama odnaleziono zmumifikowane papugi. Mieszkańcy Ameryki Południowej prawdopodobnie trzymali ptaki jako egzotyczne zwierzęta domowe, których pióra były cenione za używanie ich w nakryciach głowy i czapkach.

Już 900 lat temu ludzie w Ameryce Południowej przewozili papugi i szkarłatne ary przez Andy do północnego Chile, gdzie ostatecznie zmumifikowano kolorowe ptaki. Jack Guy w wywiadzie dla CNN poinformował, że naukowcy niedawno przeanalizowali szczątki ptaków znalezione na stanowiskach na chilijskiej pustyni Atacama – najsuchszej na świecie. Egzotyczne ptaki pochodzą z dużo bardziej wilgotnego klimatu Amazonii, oddalonego o około 300 mil. Odkrycia zespołu zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Główny autor artykułu José M. Capriles, antropolog z Penn State University, powiedział CNN, że okres mumifikacji ptaków datuje się między 1100 a 1450 r., kiedy to nastąpił wzrost handlu w regionie. Karawany przewoziły szereg towarów wzdłuż Andów. „Fakt, że żywe ptaki przemierzyły Andy wysokie na ponad 10 000 stóp, jest niesamowity” – mówi Capriles w oświadczeniu. „Trzeba było jechać na Atakamę przez ogromne stepy, zimną pogodę i trudny teren. I trzeba było ich utrzymać przy życiu ”.

Capriles i jego koledzy przeprowadzili badanie szczątków ptaków, w tym mumii i piór, przechowywanych w kilku muzeach w okolicy, informuje Brooks Hays dla UPI. Okazało się, że ptaki jadły taką samą dietę jak farmerzy, którzy je kupili, co pokazuje, że zwierzęta żyły w nowych domach przez znaczną ilość czasu. Zmumifikowane ptaki zwykle znajdowano w pochówkach ludzi, wiele z nich na cmentarzu w Pica, społeczności oazowej, która służyła jako centrum handlowe.

Większość ptaków została zmumifikowana między upadkiem Imperium Tiahuanaco, które utrzymywało ten obszar przez wieki, a powstaniem Inków, zauważa Joshua Rapp Learn for New Scientist. Opierając się na wcześniejszych badaniach, nowe badanie pokazuje, że trasy karawan pozostały nienaruszone, nawet gdy region podzielił się politycznie między mniejsze lokalne mocarstwa. Transport ptaków po tak trudnym terenie odzwierciedla umiejętności ludzi, którzy zarządzali karawanami. „Wymagało to dogłębnej wiedzy na temat ekologii ptaków na ich terytoriach, ich domostw i możliwości utrzymania ich podczas długich podróży” – mówi Capriles dla New Scientist.

Wiele ptaków zostało zmumifikowanych z szeroko otwartymi pyskami i wystającymi językami. Inni mumie ptaków miały rozpostarte skrzydła, jakby chciano uwiecznić je w locie. „Nie mamy absolutnie żadnego pojęcia, dlaczego zostały w ten sposób zmumifikowane” – mówi Capriles w oświadczeniu. „Wydają się być wypatroszone przez kloakę (powszechne otwarcie wydalnicze i reprodukcyjne), co pomogło je zachować. Wiele razy były zawijane w tkaniny lub torby ”.

Antropolog dodaje, że ludzie mogli trzymać ptaki jako egzotyczne zwierzęta domowe, których pióra były cenione za ich wykorzystanie w nakryciach głowy i czapkach. „Niektóre z tych ptaków nie prowadziły szczęśliwego życia” – mówi Capriles. „Trzymano je, by produkowały pióra, a ich pióra wyrywano, gdy tylko urosły”.

Źródło: smithsonianmag.com
Fot. Calogero Santoro, Universidad de Tarapacá, and José Capriles, Penn State

Maciej Polak

2 komentarze

  1. Szkoda, że jest to tylko automatyczne tłumaczenie z wszelkimi z tego wynikającymi błędami. Szkoda, ze autor nawet nie pofatygował się aby sprawdzić o jakim gatunku papugi mowa, bo „szkarłatna ara” to jest właśnie translator…

  2. Macie tam jakiegoś korektora?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*