Wilhelm Canaris

9 kwietnia 1945 roku Wilhelm Canaris został uduszony struną fortepianową przez strażników w obozie koncentracyjnym Flossenbürg w Bawarii

Tego dnia 1945 roku były szef Abwehry Admirał Wilhelm Canaris został uduszony struną fortepianową przez strażników w obozie koncentracyjnym Flossenbürg w Bawarii

Wilhelm Canaris 8 kwietnia został wezwany przed sąd. Admirał nie przyznał się do zarzucanych mu czynów zażądał zwolnienia i wysłania jako szeregowego żołnierza do walki z wojskami sowieckimi. Sąd odrzucił prośbę i uznał go winnym zdrady führera i całych Niemiec skazując go na śmierć.

Po ogłoszeniu wyroku SS wywlekło Canarisa z sali po czym został ciężko pobity, a następnie półprzytomnego wrzucono go do celi. Wyrok wykonano o 5:30 strażnicy SS rozebrali go do naga i zarzucili mu na szyje pętle ze struny od fortepianu po czym dusili go powoli by przedłużyć mu cierpienia. Po śmierci odcięto mu dłonie i stopy a ciało spalono.

Tego dnia oprócz Canarisa stracono również innych przeciwników Hitlera: współpracownika Canarisa, gen. Hansa Ostera, pastora Dietricha Bonhoeffera, prawnika Karla Sacka, Theodora Strüncka i Ludwiga Gehrego. 

(Na zdj. Admirał Wilhelm Canaris. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*