20 września 1792 roku miała miejsce bitwa pod Valmy

Tego dnia 1792 roku miała miejsce bitwa pod Valmy

Bitwa pod Valmy to starcie około 45 000 armii francuskiej pod dowództwem generałów Dumourieza i Kellermanna, która składała się głównie z niezaprawionych w boju rekrutów i ochotników z 35 000 korpusem księcia Karola Wilhelma złożonym z Prusaków, Austriaków, Hesów i Francuzów.

Ponieważ dotychczas podczas każdej bitwy Francuzi rzucali się do ucieczki przy pierwszej salwie, sprzymierzeni spodziewali się łatwego zwycięstwa. W kierunku Paryża ruszyły 3 korpusy sojusznicze. Przeciw najsilniejszemu z nich, pozostającemu pod rozkazami Karola Wilhelma, zamierzał stawić wreszcie czoła dowódca Armii Północy, która dotychczas cały czas znajdowała się w odwrocie, gen. Dumouriez.

Uszykował swe wojska w jedną linię na wysokości młyna pod Valmy, zaś naprzeciw niego, częściowo w lesie, usadowiła się armia sprzymierzonych. Bitwa tak naprawdę zaczęła się wieczorem, kiedy po ok. 7 – godzinej wymianie ognia artyleryjskiego, do natarcia ruszyły kolumny pruskie. Wtedy wydarzyła się rzecz niespotykana – duma Hohenzollernów, postrach Europy, zdyscyplinowana armia Królestwa Prus rzuciła się w połowie drogi do wojsk wroga do ucieczki. Uciekli przed zwykłymi wieśniakami i mieszczanami uzbrojonymi w stare strzelby wydobyte z zakamarków piwnic…

W bitwie pod Valmy poległo lub odniosło rany ok. 300 Francuzów oraz 200 sprzymierzonych.

Był to pierwszy przykład bitwy, o której wyniku zadecydował entuzjazm żołnierzy i ich zapał oraz wola walki, a nie poziom wyszkolenia czy posiadane uzbrojenie. Johann Wolfgang von Goethe, świadek naoczny starcia uznał, że bitwa ta zapoczątkowała nowy rozdział w historii świata. Od tego momentu biegiem wydarzeń mieli kierować nie władcy, ale całe narody.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*