Tego dnia 1742 roku urodził się Gebhard Leberecht von Blücher, najzagorzalszy ze wszystkich wrogów Napoleona
Gebhard Leberecht von Blücheru urodzony w 1742 roku w Rostocku żołnierz, miał zasłynąć jako „najzagorzalszy ze wszystkich wrogów Napoleona”, przynajmniej w mniemaniu samego Cesarza. Blücher, choć związany z armią pruską, to okresowo służył również w Szwecji.
Brał on udział w kampanii 1806/1807, poddając się Francuzom. W 1809r. awansowany na generała broni i skierowany do Stargardu. Dążył do modernizacji armii pruskiej na wzorzec francuski.
Od 1813r. naczelny wódz armii pruskiej, walczył m. in. pod Bautzen, Dennewitz i Lipskiem. W roku następnym walczył na terytorium Francji. Choć przegrał kilka bitew, to związał armię francuską i umożliwił sojusznikom marsz na Paryż, który sam również szturmował, a następnie zdobył.
Najbardziej znany z bitew pod Ligny, którą przegrał, tym samym odsłaniając koncentrujących się Anglików, oraz pod Waterloo. Na pole tej bitwy przybył w jej późniejszej fazie, jednak niezaprzeczalnie jego przybycie zmieniło znacząco wynik starcia, co wg legendy niemieckiej uczyniło go wybawicielem armii sprzymierzonej, a tym samym całej zniewolownej przez Francuzów Europy.
Przez żołnierzy Gebhard Leberecht von Blücher nazywany „marszałkiem naprzód” z powodu jego niezbyt wymagającej taktyki polegającej na ciągłym ataku i marszu. Umarł w zaciszu domowym w 1819r. w Krobielowicach.