Archeolodzy badają grób… morświna

Odnaleziony został pochodzący z czasów średniowiecza grób morświna, który to przyprawił o nie małe zdziwienie badających go archeologów z wysp Normandzkich.

Archeolodzy prowadzący badania wykopaliskowe na wyspach Normandzkich odnaleźli zagadkowy grób. Zwierzę zostało złożone jak się wydaje w swoim własnym grobie. Zespół prowadzący badania uważa, że zwierzę morskie znalezione na wyspie Chapelle Dom Hue, u ujścia zachodniego wybrzeża Guernsey, zostało pochowane w XIV wieku.

Kiedy archeolodzy po raz pierwszy ujrzeli ostrożnie wyciętą parcele, byli przekonani, że to był grób zawierający ludzkie szczątki. Ku zaskoczeniu badających w grobie nie znaleziono szczątek człowieka a czaszkę i inne części ciała – morświna. Najważniejszym pytaniem jest, dlaczego morświn został pochowany w tak pieczołowity sposób na wyspie, która jest uważana powszechnie przez mnichów za wyspę spokoju i medytacji? W czasach średniowiecznych morświny były w tym rejonie dość popularnym pożywieniem, jednakże o wiele łatwiej byłoby pozbyć się jego pozostałości w morzu, które znajduje się od grobu zaledwie 10 metrów dalej. To samo pytanie zadał sobie Philip de Jersey, archeolog z Guernsey powiedział: Gdyby go zjedli lub zabili w celu pozyskania tłuszczu to dlaczego zadano sobie trud w celu wykopania takiego grobu?

Istnieją dwie równie prawdopodobne teorie takiego zabiegu, które przybliża de Jersey. Pierwsza mówi o tym, że zwierzę zostało umieszczone w otworze z solą aby mogło zachować się na dłużej. Morświn mógł być zapakowany w sól, ale później z jakiegoś powodu nie wrócono po niego – tłumaczy de Jersey. Druga z przytaczanych teorii głosi, że zwierzę mogło mieć jakiś szczególny aspekt religijny dla ludzi zamieszkujących wyspę. Delfin ma duże znaczenie w chrześcijaństwie, ale wcześniej nie natknąłem się na coś takiego. To trochę dziwaczne odkrycie, którego można by się spodziewać w czasach żelaza, ale nie w czasach średniowiecza. – powiedział de Fersey. Naukowiec dodał również, że jest to najbardziej niezwykłe znalezisko w jego 35letniej karierze – To bardzo dziwne, nie wiem co mam o tym myśleć.

Źródła: dailymail.co.uk, theguardian.com, news.nationalgeographic.com

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*