Wielki Dziadek Polaków

15 kwietnia w kioskach ukaże się drugie wydanie specjalne z serii Pomocnik Historyczny POLITYKI  – Biografie  – Józef Piłsudski.

pilsudski_SMIlustrowana biografia jednego z najwybitniejszych Polaków została przygotowana na 80-tą rocznicę jego śmierci. Poznamy drogę jaką Piłsudski przebył, od bogatego paniczyka do ascetycznego męża stanu, wyrastającego ponad swoją epokę. Charyzmatyczny przywódca i strateg, uwielbiany za życia i po śmierci, otoczony kultem. Budzący do dziś sprzeczne opinie wśród historyków i polityków. Jaki był naprawdę ukochany Dziadek Polaków?

Wykarmiony romantyzmem w ziemiańskim dworze zachowywał zimną kalkulację polityka, który w najtrudniejszych okolicznościach nie zmarnuje okazji do przeprowadzenia swojego planu. Z jednej strony stawiał na ołtarzu honor żołnierza, z drugiej – porzucił podczas wojny sojusznika i internował jego żołnierzy. Z jednej – budował w odrodzonej Polsce demokrację, z drugiej – chwycił ją za gardło, gdy okazała się nie taka, jaką sobie wymarzył.

Z latami Piłsudski zastygł w brązie: wódz na Kasztance, Dziadek w Sulejówku. Te klisze przeszkadzają. (…)

Uparty kresowiak okazał się wyrastającym ponad swoją epokę mężem stanu. Nadał kształt polskiemu życiu politycznemu i jest w nim obecny do dziś jako punkt odniesienia. W maju mija 80 lat od jego śmierci. „Są ludzie, których życie trwa nie latami, ale wiekami” – powiedział nad trumną swojego ulubionego poety Juliusza Słowackiego, na osiem lat przed własną śmiercią. Te słowa odnoszą się do niego samego. Jakby – cytując go ponownie – „bramy śmierci przepastne za nim zamknęły się nieszczelnie”. (ze Wstępu)

Pomocnik Historyczny Biografie  – Józef Piłsudski  ukaże się 15 kwietnia w cenie 15,99 zł. Bogato ilustrowana biografia liczyć będzie 148 stron.

Można ją będzie kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*