Archeolodzy i poszukiwacze odkryli ponad 1000 artefaktów związanych z bitwa grunwaldzka z 1410 r. Pomimo sytuacji związanej z COVID – 19, badania archeologiczne będą nadal prowadzone.
Grunwald – wieś w Polsce położona w województwie warminsko – mazurskim , w powiecie ostródzkim , w gminie Grunwald.
Niestety mała ilość osób pamięta o wydarzeniach z dnia 15 lipca 1960 r., gdzie zorganizowano główne uroczystości związane z obchodami 550 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Wspomnienia z tamtego czasu zostały objęte programem specjalnym.
Ewelina Miksa, z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w rozmowie z portalem SwiatRolnika.info wyjaśniła m.in.: Do udziału w projektach takich jak „Grunwald – archiwum przeszłości” – ludzi przyciąga chęć podzielenia się z młodszym pokoleniem wspomnieniami, chęć przekazania wiedzy. Musimy pamiętać, ze pokolenie, które brało czynny udział w czasie obchodów 550 rocznicy bitwy pod Grunwaldem powoli nas opuszcza i należy zachować ich wspomnienia przed zapomnieniem.
W ramach zakończenia projektu zostanie również zorganizowana wystawa w budynku Muzeum. Powstanie specjalnie utworzona sekcja, w której opisany będzie etos i grunwaldzka tradycja.
W sierpniu tego roku będzie miała miejsce VII edycja interdyscyplinarnych badań archeologicznych na terenie Grunwaldu. Dzięki współpracy poszukiwaczy i naukowców odkryliśmy ponad 1000 przedmiotów, które da się połączyć z bitwą grunwaldzką. Mocno liczymy, że w tym roku nasze zbiory powiększą się o następne artefakty.
Z racji tego, że w kraju panuje pandemia, to niestety w tym roku nie odbędą się Dni Grunwaldu ani też inscenizacja bitwy. Mamy nadzieję, że turyści nie zniechęcą się i będą do nas licznie przyjeżdżać. W sierpniu planujemy także zorganizować IX Międzynarodowe zawody historycznego łucznictwa konnego, na które już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy.
Źródło: swiatrolnika.info
Karolina Deska