Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Archeolodzy na tropie bizantyńskiego pałacu z czasów Konstantyna Wielkiego w Stambule

Archeolodzy na tropie bizantyńskiego pałacu z czasów Konstantyna Wielkiego w Stambule

W zabytkowej dzielnicy Stambułu archeolodzy szukają pozostałości po bizantyńskim pałacu z IV wieku. Miał on zostać wzniesiony za czasów panowania cesarza Konstantyna Wielkiego.

Archeolodzy domyślają się iż pałac, o którym mowa, mógł być wzniesiony za czasów panowania Konstantyna Wielkiego, który podzielił Wielkie Cesarstwo Rzymskie w 395 roku po narodzinach Jezusa Chrystusa. Obszarem wykopalisk jest starożytna dzielnica Sultanahmet w Stambule. Po „wysiedleniu” jej w 2011 roku na jej obszarze ciągle są prowadzone badania archeologiczne oraz wykopaliska. Do dzisiaj nie zostały ogłoszone żadne wyniki badań prowadzonych w dawnej stolicy Imperium Osmańskiego.

Inna teza zakłada, iż pałac ten wzniesiono w 415 roku dla senatora Laususa, który pełnił ważną rolę w stolicy Bizancjum miedzy rokiem 415 a 420 naszej ery. Starożytną dzielnicę Stambułu odwiedza co roku kilka milionów turystów aby obejrzeć elementy kultury greckiej, bizantyjskiej czy osmańskiej. Znajduje się tam perła Stambułu – Hagia Sophia.

Błażej Filipiak

  • Rafał Sajewicz

    Pane Błażeju obszar, który został zakreślony na fotografii to dawne cysterny miejskie na wodę pitną. Raczej nie spotkałem się dotychczas z żadnymi przekazami, że tam znajdował się pałac Konstantyna.

PartnerzyPrzewiń do góry