Na wyspie położonej na północ od Szkocji w rejonach morza północnego i oceanu atlantyckiego zostały odkryte pozostałości po osadzie. W badaniach archeologicznych brało udział czterech archeologów.
Odkrycie to było przypadkowe i miało miejsce na plaży niedaleko półwyspu Tres Ness. Tam właśnie znaleziono pozostałości pochodzące z u prehistorycznego, a były to ślady osady składającej się z 14 domów wybudowanych z kamieni.
Zdaniem prof. Joanny Downes pracownika Uniwersytetu Highlands and Islands w Inverness jej powstanie datuje się na ok. 4000 lat temu. Jej zdaniem w II tys. p.n.e została zasypana przez piaszczyste wydmy.
Jak to się stało że zostały odsłonięte?
Dużo wskazuje na to że przyczyną mogły być porywiste wiatry i działania fal morskich. Prawdopodobnie była to jedna z największych osad epoki brązu jaka do dziś została odkryta na tych terenach
Jakie zabytki odnaleziono?
Podczas badań archeologicznych odkryto oprócz elementów domostw również kamienne narzędzia i noże. Sugerując się zdaniem naukowców możemy stwierdzić, że w rejonie tej osady mogą znajdować się jeszcze inne obiekty i artefakty, które pomogły by ustalić wiele nieznanych dotąd faktów
Najbardziej znanym do dziś obiektem znajdującym się na Orkanach jest pozostałość osady Skara Brae z epoki neolitu. Osada ta została w 1999 roku wpisana na listę UNESCO.