Archeolodzy odkryli na wyspie Sanday ślady osady sprzed 4000 lat

Na wyspie położonej na północ od Szkocji w rejonach morza północnego i oceanu atlantyckiego zostały odkryte pozostałości po osadzie. W badaniach archeologicznych brało udział czterech archeologów.

Odkrycie to było przypadkowe i miało miejsce na plaży niedaleko półwyspu Tres Ness. Tam właśnie znaleziono pozostałości pochodzące z u prehistorycznego, a były to ślady osady składającej się z 14 domów wybudowanych z kamieni.

Zdaniem prof. Joanny Downes pracownika Uniwersytetu Highlands and Islands w Inverness jej powstanie datuje się na ok. 4000 lat temu. Jej zdaniem w II tys. p.n.e została zasypana przez piaszczyste wydmy.

Jak to się stało że zostały odsłonięte?

Dużo wskazuje na to że przyczyną mogły być porywiste wiatry i działania fal morskich. Prawdopodobnie była to jedna z największych osad epoki brązu jaka do dziś została odkryta na tych terenach

Jakie zabytki odnaleziono?

Podczas badań archeologicznych odkryto oprócz elementów domostw również kamienne narzędzia i noże. Sugerując się zdaniem naukowców możemy stwierdzić, że w rejonie tej osady mogą znajdować się jeszcze inne obiekty i artefakty, które pomogły by ustalić wiele nieznanych dotąd faktów

Najbardziej znanym do dziś obiektem znajdującym się na Orkanach jest pozostałość osady Skara Brae z epoki neolitu. Osada ta została w 1999 roku wpisana na listę UNESCO.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*