Otwarto Muzeum Piwowarstwa

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Koszalinie otwarto Muzeum Piwowarstwa przez właściciela Minibrowaru Kowal, pana Artura Piątka. Na ekspozycji została zaprezentowana jego prywatna kolekcja. Nowe koszalińskie muzeum powstało w dawnej Karczmie Rycerskiej.

Pan Artur Piątek związany jest z piwowarstwem od 20 lat. W 1997 r. trafił do pracy do browaru Brok. 11 lat później w starej części browaru otworzył własny Minibrowar Kowal i zajął się rzemieślniczym warzeniem piwa. Od tamtego czasu również zaczął kolekcjonować przedmioty związane z piwowarstwem, w szczególności z regionu koszalińskiego, jak i z całego Pomorza.

Obecnie kolekcja liczy sobie 600 eksponatów. Najstarsza butelka pochodzi z 1865 r. i pochodzi z Wytwórni Wód Mineralnych i Selterskich F. Schultza. Jak poinformał właściciel, w muzeum zaprezentuje ponad 100 butelek z okresu przedwojennego. Wówczas w Koszalinie  funkcjonowało aż 8 browarów. Oprócz tego są plakaty, tablice reklamowe, beczki, skrzynki oraz dokumenty.

Podczas oficjalnego otwarcia właściciel osobiście oprowadzał gości po wystawie. Na tę okazję przyszykował również piwo muzealne, jasne.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie działać muzeum. Pan Artur Piątek zapewnia jednak, że na pewno oprowadzane będą po nim grupy zorganizowane. W przyszłości możliwe, że będzie mieć stałe godziny otwarć. Nie zdecydowano też o cenie biletów. Właściciel chce połączyć muzeum z Minibrowarem Kowal. Oprócz zwiedzania muzeum, poznają też sam proces warzenia piwa w halach produkcyjnych Kowala.

Źródło: koszalin.naszemiasto.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*