Archeologowie zyskali więcej czasu do pracy na Placu Kolegiackim w Poznaniu

Archeologowie z nadzieją na odkrycie wieży dawnej kolegiaty na Placu Kolegiackim w Poznaniu, zyskali czas prawdopodobnie do jesieni.

Po zimowej przerwie archeologowie szykują się do pracy. Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) już rok temu odkopali część murów kolegiaty Św. Marii Magdaleny, czyli kościoła, który przed wyburzeniem na początku XIX wieku stał w miejscu dzisiejszego Placu Kolegiackiego.

Słynna wieża, jeśli wierzyć źródłom pisanym, historycznym miała przekraczać ponad 100 metrów wysokości – a więc była to gigantyczna budowla no i chcielibyśmy o ile to możliwe zarejestrować jej pozostałości, bo fundamenty prawdopodobnie się zachowały. – mówi Artur Dębski, archeolog z poznańskiego UAM-u zdradzając co jest celem ekipy badawczej.

Czas na zbadanie terenu archeologowie mają do końca kwietnia, jednakże władze miasta Poznania zapowiadają przesunięcie terminu prawdopodobnie do później jesieni kiedy to ruszą prace remontowe Placu Kolegiackiego.

Nam też bardzo zależy, żeby przy okazji planowanej już od jesieni przebudowy Placu Kolegiackiego można było ten zakres prac archeologicznych jeszcze poszerzyć. tym bardziej, że zeszłoroczne prace archeologiczne pokazały jak wiele ciekawych rzeczy znajduje się pod ziemią, o których przez wiele lat nie wiedziano – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Źródło: epoznan.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*