Artefakty sprzed 3 000 lat odnalezione w Norwegii

W Norwegii zostały odnalezione artefakty sprzed 3 000 lat. 24 topory z epoki brązu zostały odkopane na jednej z farm w środkowej Norwegii, leżącej 44 km od Trondheim. Ich pochodzenie datuje się na 1100-500 rok p.n.e.

Archeolodzy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii dokonali znaleziska przy pomocy detektorów metali. Na farmie w Stjørdal odnaleziono groty strzał łuczniczych oraz ostrza toporów. Liczba wszystkich odkrytych przedmiotów z epoki brązu wynosi 30.

Największą sensację budzą jednak topory, gdyż jeszcze nigdzie nie udało się ich znaleźć w tak wielkiej ilości. To rodzi pytania, wątpliwości oraz różne teorie dlaczego zostały ukryte. Istnieje domysł, że zostały one przeznaczone do poświęcenia. Inna teoria mówi o ukryciu tymczasowym przedmiotów i późniejszym przetopieniu ich na metal. Była to częsta i powszechnie stosowana metoda w epoce żelaza.

Stjørdal jest jedną z miejscowości w Norwegii na terenie, na którym znajdują się starożytne skały. Mieszkańcy od dawna marzą o tym, aby w okolicy powstało muzeum, dzięki któremu mogliby rozpropagować swój rejon. Odkryte topory są konkretnym argumentem na stworzenie takiej placówki.

Archeolodzy kontynuują poszukiwania i liczą na dalsze, ciekawe znaleziska.

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*