Azteckie ruiny odkryte w stolicy Meksyku

W stolicy Meksyku Mexico City odkryto pozostałości azteckiej świątyni i boiska do gry w piłkę.  Ponadto na miejscu szczątki ofiar rytualnych.

Świątynie odkryto w północnej części miasta, za katedrą. Była ona poświęcona bogu Ehecatlowi, który miał według azteckich wierzeń sprowadzać wiatr przynoszący deszcz. Została zbudowana pomiędzy 1486 i 1502 rokiem. Wszystkie prace i udoskonalenia zakończono w 1519 roku, w tym samym, w którym do imperium Azteków przybył na czele hiszpańskich konkwistadorów Herman Cortes.

Kilka metrów od świątyni było zlokalizowane boisko do gry w piłkę. Miało ono długość około 9 metrów. Pod schodami świątyni znaleziono kręgi szyjne należące do chłopców w wieku od lat sześciu do nastoletniości. Dzieci zostały złożone w ofierze w rytuale przed grą w piłkę.

Prace archeologiczne w Mexico City trwają od siedmiu lat. Prowadzą je wspólnie pracownicy Programu Miejskiej Archeologii oraz Narodowego Instytutu Antropologii i Historii.  Jak podkreślają archeolodzy prowadzone prace pozwolą lepiej poznać prekolumbijską historię mezoameryki.

Źródło: thehistoryblog, The Guardian, Fox News

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*