Badania archeologiczne ziemi bez… rozkopywania. Czy to możliwe?

Obóz jeniecki w Czersku z czasów I wojny światowej istniał 4 lata. Obecnie na jego terenie mieści się las sosnowy. Historię tego miejsca przybliżyła otwarta 11 kwietnia wystawa w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

Do niedawna wielu historyków uważało, że po obozie pozostało bardzo niewiele rzeczy. Nowoczesne metody teledetekcyjne pozwoliły rozpoznać strukturę, która istniała w tamtym miejscu.

Dzięki temu możemy powiedzieć, jaka była wielkość tego obozu, z ilu elementów on się składał, jak wyglądała przestrzeń administracyjna, przestrzeń mieszkalna, kontrakty telekomunikacyjne tego obozu z siecią kolejową i tak dalej. To są informacje, które nie są znane ze źródeł historycznych – wyjaśnił prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu.

Teledetekcja to rodzaj badań wykonywanych zdalnie z pewnej odległości przy wykorzystaniu sensorów. Metody te dzielą się na aktywne i pasywne. Przykładami aktywnej teledetekcji jest aktywny radar, w którym wysyłane są mikrofale, lidar – w tym przypadku wysyłane jest światło, czy sodar lub sonar – wtedy wysyłane są fale akustyczne. Pasywnymi metodami teledetekcji są metody oparte na analizie sygnałów emitowanych przez obserwowany obiekt. Zdjęcie fotograficzne jest przykładem teledetekcji pasywnej.

Źródło: tvp.pl

Fot.: Wikimedia Commons (fotografia poglądowa)

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*