Liść z korony cesarskiej Napoleona zostanie wystawiony na sprzedaż

Francuski dom aukcyjny poinformował, że na licytację wystawiony zostanie liść z korony Cesarza Francuzów Napoleona I. Do aukcji ma dojść w listopadzie.       

Dom aukcyjny Osenat, który znajduje się w podparyskim Fontainebleau, poinformował na swojej stronie internetowej, że na licytację wystawiony zostanie fragment korony Cesarza Francuzów Napoleona I. Wspomnianym fragmentem korony, który będzie obiektem licytacji jest złoty liść laurowy. Korona Napoleona była wzorowana na koronach rzymskich cesarzy. Początkowo została uznana przez Napoleona za zbyt ciężką – wówczas złotnik Martin-Guillaume Biennais usunął sześć liści laurowych i wręczył po jednym dla każdej ze swoich córek. Los pięciu liści jest nieznany, zachował się ten jeden, który będzie przedmiotem licytacji.

Do aukcji elementu cesarskiej korony dojdzie 19 listopada. Dom aukcyjny Osenat spodziewa się zarobić na sprzedaży około 100-150 tysięcy euro. Liść był fragmentem korony, którą Napoleon w obecności papieża Piusa VII samodzielnie nałożył sobie na głowę 2 grudnia 1804 roku. Doskonale odwzorowaną koronę, która została zniszczona po upadku Cesarza Francuzów, można zobaczyć na obrazie Jacquesa-Louisa Davida „Koronacja Napoleona”.

Źródła: ctvnews.ca, osenat.fr

Fot.: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*