Benelux: Kolorowanka przedstawiająca… Adolfa Hitlera

W sprzedaży w popularnej belgijskiej sieci sklepów Kruidvat pojawiła się kolorowanka dla dzieci, która przedstawia wizerunek czołowego nazistowskiego zbrodniarza – Adolfa Hitlera.

Książeczka dla dzieci „Kolorowanie po numerach”, w której zawarty był wizerunek Hitlera, trafiła do sprzedaży w poniedziałek. Jak poinformowała rzeczniczka drogerii, książeczka była w sprzedaży jedynie przez pół dnia: książeczki sprzedawaliśmy przez pół dnia, potem wycofaliśmy je ze sklepów oraz ze sprzedaży internetowej. Żałujemy, że nie zauważyliśmy tego rysunku, mimo kilku kontroli. Kierownictwu drogerii „mimo kilku kontroli” nie udało się dostrzec podobizny niemieckiego zbrodniarza, natomiast udało się to 9 letniej dziewczynce, która wraz ze swoim tatą poszukiwała prezentu dla 5-letniego syna przyjaciela rodziny. Ray Volvloed początkowo nie chciał uwierzyć córce, jednak po weryfikacji jej słów sprawę natychmiast zgłosił do kierownictwa Kruidvat. Uważam osobiście, że takich obrazków nie powinno się umieszczać w książkach dla maluchów, pomiędzy rysunkami grających w piłkę dzieci i Statuą Wolności – stwierdził ojciec dziewczynki.

Kolorowanka, która wzbudziła tak wielkie emocje opinii publicznej przedstawia wizerunek wykonującego „charakterystyczne pozdrowienie” Führera. Hitler ze znakiem swastyki na lewym ramieniu, z nieprzyjaznym wyrazem twarzy w towarzystwie globusa miał trafić do książeczki przez przypadek. Drogeria wyraża głębokie ubolewanie z powodu całego zajścia oraz zamierza wszcząć postępowanie, które będzie miało na celu wyjaśnienie, jak wizerunek nazisty znalazł się w książeczce poświęconej piłce nożnej i architekturze. Kruidvat NL przez pół dnia udało się sprzedać parę sztuk książki „Kolorowanie po numerach”. Firma na swoim facebook’owym koncie podała do wiadomości, że osoby które ową książkę zakupiły mogą ubiegać się o zwrot wydanych pieniędzy.

Źródła: dw.com, nltimes.nl, o2.pl

Fot.: Wikimedia Commons, Facebook

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*