Bezpłatne zwiedzanie królewskich rezydencji w listopadzie

Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wielkimi krokami zbliża się akcja „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Przez cały miesiąc swoje zbiory bezpłatnie udostępnią zwiedzającym: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, a także Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu.

Akcja ta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych kulturą, a zwłaszcza do dzieci, młodzieży osób starszych. Jej głównymi corocznymi celami są: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury, a także wzrost uczestnictwa w samej kulturze. Stanowi ona część programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura Dostępna”. I dlatego w 4 królewskich rezydencjach na zwiedzających oprócz darmowego zwiedzania ich historycznych wnętrz będą czekały również towarzyszące temu atrakcje, jak np. lekcje muzealne, wykłady, koncerty, a także gry i zabawy dla najmłodszych.

Muzeum Pałacu Króla Jana II w Wilanowie: w murach wybudowanego w 1677 r. barokowego pałacu znajduje się sporo cennych dzieł sztuki i pamiątek po jego mieszkańcach. W ramach akcji zaplanowano m in. oprowadzanie w każdą sobotę i niedzielę listopada o godzinie 11, podczas którego przedstawiona zostanie historia pałacu oraz wystrój jego wnętrz, ale również różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych: muzyczno-taneczne „Gry i zabawy z królewskiego podwórka”, kulinarne, a także kaligraficzne oraz bezpłatne spacery tematyczne.

Łazienki Królewskie: w swoim listopadowym programie muzeum przewiduje: 200 bezpłatnych lekcji muzealnych poświęconych królewskim kolekcjom Stanisława Augusta dla przedszkoli i szkół, spotkania pod hasłem „Królowie i Sztuka” oraz nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii w soboty od 19:00 do 23:00. Oprócz tego w programie znalazły się tez atrakcje takie jak np. Salon Poezji i warsztaty fotograficzne dla dzieci, koncerty (m. in. II Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego i Festiwal De Musica) czy Sympozjum z okazji 252. rocznicy koronacji Stanisława Augusta (Z dala od Warszawy. Rzeczpospolita prowincjonalna).

Zamek Królewski w Warszawie: w listopadzie muzeum oferuje dla uczniów darmowe lekcje muzealne na temat m. in. mecenatu artystycznego Stanisława Augusta i jego kolekcjom czy weekendowe warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 9 lat. Oprócz tego zaplanowano także „Godzinę ze sztuką” – niecodzienne poznawanie zbiorów Zamku Królewskiego połączone z pytaniami i rozmową o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach.

Zamek Królewski na Wawelu: muzeum zaprasza zwiedzających na warsztaty takie jak „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie” czy „Gobeliny Ogińskich ze Słonimia” oraz na bezpłatne oglądanie „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. W swojej ofercie muzeum zaplanowało także wiele bezpłatnych zajęć dla dzieci i dorosłych, tematyczne spotkania dla rodzin z dziećmi, a także wykłady i zwiedzanie wystawy czasowej z jej kustoszem dla dorosłych.

Źródło: mkidn.gov.pl

Fot.: Pałac Na Wyspie – Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*