bitwa nad rzeką Lech

10 sierpnia 955 roku rozpoczęła się bitwa nad rzeką Lech

Tego dnia 955 roku rozpoczęła się bitwa nad rzeką Lech, znana też jako bitwa na Lechowym Polu

Bitwa nad rzeką Lech/ bitwa na Lechowym Polu miała miejsce w dniach 10-12 sierpnia 955 roku między wojskami Ottona I a węgierskimi Madziarami.

W walce ciężka jazda niemiecka pod wodzą króla Ottona I starła się z lekką jazdą węgierską dowodzoną przez księcia Léla i wojewodę Bulcsú. Bitwa zakończyła się zwycięstwem niemieckim i była jedną z ważniejszych w dziejach Europy.

Węgrzy byli ludem wojowniczym, nastawionym na branie łupów. Atakowani przez Pieczyngów wdarli się w IX w. do Kotliny Karpackiej i zajęli zasiedloną przez Słowian Panonię. Następnie rozbili państwo wielkomorawskie i już pod koniec wieku zaczęli najazdy na różne kraje zachodniej Europy, które w ich obliczu okazywały się bezradne.

Madziarzy docierali Włoch środkowych, Francji a nawet Andaluzji. Rabowali i zmuszali do płacenia trybutu. Ciężkie klęski spadały na państwo wschodniofrankijskie i tylko Henryk I Ptasznik zadał klęskę Węgrom w bitwie nad Unstrutą w 933 roku. Dopiero jednak zwycięstwo na Lechowym Polu położyło kres najazdom węgierskim.

Zajrzyj też tu: Dynastia ottońska i cesarzowa Teofano

Po dotarciu do Bawarii armia węgierska starła się z Niemcami na polach nad rzeką Lech. Pierwszy atak Madziarów udało się odeprzeć, drugi przyniósł sukces w postaci zdobycia obozu Niemców, którzy jednak wykonali gwałtowny kontratak, w wyniku którego oddziały Ottona uderzyły na wycofujących się Węgrów i zepchnęły ich w kierunku rzeki.

Podczas odwrotu zginęło tysiące Madziarów, wielu zaś potopiło się w rzece. Padło też wielu rycerzy Ottona. Dowodzący wojskami węgierskimi wpadli w ręce zwycięzców i zostali powieszeni.

Po klęsce nad Lechem nastąpił czas wewnętrznej integracji, która doprowadziła do powstania państwa węgierskiego pod rządami dynastii Arpadów.

Comments are closed.