Burza nad Atlantykiem t.2 | Recenzja

Andrzej Perepeczko, Wawrzyniec Markowski, Burza nad Atlantykiem t.2

Andrzej Perepeczko jest marynarzem i historykiem w jednej osobie, któż jak nie on z drugim historykiem Wawrzyńcem Markowskim mogą lepiej przybliżyć historię działań w czasie II wojny światowej na Atlantyku.

Andrzej Perepeczko jest urodzonym we Lwowie gdańszczaninem, marynarzem, historykiem, profesorem Akademii Morskiej w Gdyni. Podczas swej służby na statkach odwiedził Afrykę, obie Ameryki i Azję. Jest autorem wielu innych książek na tematy marynistyczne. Wawrzyniec Markowski z kolei zajmuje się historią marynarki wojennej ZSRR i Floty Bałtyckiej. Obaj pracowali przy reedycji i aktualizacji publikacji w serii Burza nad Atlantykiem, ponieważ od czasu opublikowania pierwszej edycji minęło 15 lat.

Działania morskie podczas II wojny światowej rozgrywały się głównie na dwóch akwenach: Pacyfiku i Atlantyku. Wojny na Pacyfiku zostały już dokładnie opisane, m.in. w dwóch obszernych tomach Zbigniewa Flisowskiego pod tytułem Burza nad Pacyfikiem. Dobrze zatem stało się, że powstała praca, która całościowo opisuje wydarzenia nad Oceanem Atlantyckim.

Drugi tom tej pracy został podzielony na dwa główne okresy: od zakończenia walk w Norwegii do 30.06.1940 roku i od 01.07.1940 do 31.12.1940. Oprócz tego znalazło się też miejsce na liczne osobiste wspomnienia uczestników gigantycznych zmagań obu walczących stron. Nie brakuje również szczegółowych opisów funkcjonowania U-bootów, a także ciekawe przedstawionych przygotowań Niemców do inwazji na Wielką Brytanię, która nie doszła do skutku.

Do książki dołączono wiele zdjęć statków biorących udział w zmaganiach wojennych, schematy i mapy przebiegu działań na morzu. Co może trochę zdenerwować osoby zainteresowane pogłębieniem znajomości tematu. Na końcu książki nie znajdziemy bibliografii, a jedynie lakoniczne wyjaśnienie, że pełen spis pozycji zostanie zamieszczony w ostatnim tomie Burzy nad Atlantykiem.

Zaktualizowane tomy zadowolą wielbicieli morskich historii i stylu pisania Andrzeja Perepeczki, a nowych czytelników może wciągną w wir militarnych zmagań.

Ocena recenzenta: 5 / 6

Wydawnictwo Oskar

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*