Być może właśnie znaleziono najstarszy wrak statku w historii

U wybrzeży Turcji odnaleziono wrak statku pochodzący z 15 bądź 16 wieku p.n.e. Jeśli wyniki badań potwierdzą wstępne ustalenia, to będzie to najstarszy dotychczas znaleziony wrak w historii.

Jeszcze parę dni temu pisaliśmy na naszym portalu o tym, że Francuzi u wybrzeży Bretanii odkryli karakę pochodzącą najpewniej z XV albo nawet XIV wieku. Zaraz potem w naszym dziale wydarzeń pojawił się news o najstarszym wraku statku, jaki dotychczas znaleziono na holenderskich wodach. Widać dla podmorskich poszukiwaczy szczęśliwa passa trwa dalej, bo to, co znaleziono u brzegów Turcji bije na głowę wszystkie poprzednie znaleziska.

W położonej na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji prowincji Antalya dokonano niezwykłego odkrycia. Odnaleziono tam pochodzący z epoki brązu wrak statku, mający według wstępnych ustaleń około 3600 lat. Jeżeli dalsze badania potwierdzą jego wiek, to będzie to oficjalnie najstarszy wrak statku jaki dotychczas odnaleziono.

Statek ma 14 metrów długości i znajduje się na nim około 1,5 tony miedzianego kruszcu. Został znaleziony na głębokości około 50 metrów. Münir Karaloğlu, gubernator prowincji, określił to odkrycie jako „przełomowe” dla podwodnej archeologii. Jego zdaniem wrak może być odkryciem na miarę Göbekli Tepe, czyli najstarszego odnalezionego dotychczas miejsca kultu, które zmieniło nasze postrzeganie epoki neolitu w Eurazji.

Odnaleziony wrak był zdaniem naukowców statkiem handlowym, który przewoził miedź wydobywaną w kopalniach na Cyprze i transportował ją do wybrzeży Morza Egejskiego. Przyczyną jego zatonięcia była prawdopodobnie burza.

Przedmioty, jakie zostaną wydobyte z wraku zostaną prawdopodobnie umieszczone w muzeum w Kemer, które zdaniem gubernatora Karaloğlu stanie się „centrum podwodnej archeologii”. Badania statku będą kontynuowane, być może jeszcze w tym roku oficjalnie poznamy wiek wraku. Nawet gdyby okazało się, że nie jest on najstarszym dotychczas znalezionym, to odkrycie statku z epoki brązu i tak zawsze jest cennym znaleziskiem dla nauki.

Źródła: forbes.com, turystyka.wp.pl, dailysabah.com, wikipedia.org

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*