Pierwsza od ponad tysiąca lat pogańska świątynia właśnie powstaje we Wrocławiu

Można by powiedzieć, że to „reakcja pogańska”, ale dzieje się to teraz w XXI wieku, kiedy to chrześcijaństwo już dawno okrzepło i to w kraju uznawanym za– nie bójmy się tego powiedzieć– ultrakatolicki. We Wrocławiu właśnie powstaje pierwszy w Polsce od X stulecia ośrodek kultu bóstw starosłowiańskich. Będzie to pierwszy, oficjalny budynek kultu pogańskiego w naszym kraju.

Wszystko zaczęło się od założenia w 2009 roku fundacji „Wspólnota Rodzimowierców Watra”, która oficjalnie jest wspólnotą religijną (od 2017 zarejestrowana już, jako Związek Wyznaniowy Roodzimowierców Polskich „Ród”), zrzeszającą wyznawców starosłowiańskich bóstw z terenów Dolnego Śląska i okolic.

W tym roku rozpoczęli oni starania o uzyskanie pozwolenia na budowę własnej świątyni, którą uzyskali od władz administracyjnych i właśnie ją otrzymali. Budowla ta w założeniu ma być niedużym drewnianym budynek stylizowanym na świątynie średniowiecznych Słowian, o powierzchni ok. 150 m2 i wysokości 6 metrów. Oprócz ośrodka kultu ma także pomóc w spełnianiu innych statutowych celów fundacji „Watra”, między innymi szerzeniu kultury słowiańskiej i ukazywaniu jej prawdziwego oblicza.

Budowa pierwszej w Polsce świątyni pogańskiej ma ruszyć wiosną 2019 r.

Źródło: gazetawroclawska.pl
Fot. Fundacji Watra

Dawid Siuta

One Comment

  1. Tomasz Trela

    Cieszę się że takie rzeczy powstają. Liczę także że w innych miastach także pojawią się takie świątynie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*