Bydgoszcz 1945

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Spółka z o.o. zapraszają wszystkich chętnych na inscenizację historyczną „Bydgoszcz 1945,” której honorowym patronem jest Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Widowisko historyczne odbędzie się już niedługo, tj. 26 stycznia 2014 roku (niedziela), w parku generała Henryka Dąbrowskiego (przy ulicy Filareckiej) – rozpoczęcie: godzina 12.00. Widzowie będą mogli obserwować zmagania rekonstruktorów w terenie miejskim, ale także podziwiać czołgi, samochody pancerne, ciężarówki i inny sprzęt bojowy z 1945 roku.

W inscenizacji wezmą udział członkowie grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Poland”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wiking, Muzeum Wału Pomorskiego, Stowarzyszenie Theatrum Historica 503 Batalion Czołgów Ciężkich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Weichsel, Grupa Rekonstrukcji Historycznej TORUŃ, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe Nord oraz Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne.

Nie lada gratką dla fanów militariów będzie samochód pancerny Scout Car, samochód terenowy Kübelwagen i Ford GPW, a także 76 mm armata dywizyjna wz. 1942 (ZiS-3).

Rekonstrukcja historyczna (organizowana z niebywałym rozmachem od kilku lat), której głównym organizatorem jest Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, przedstawia walki przeciwko okupantowi niemieckiemu, do których doszło w styczniu 1945 roku, na kilka dni przed wyzwoleniem miasta. Szybkie postępy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku sprawiły, że Bydgoszcz błyskawicznie znalazła się blisko frontu. Dnia 23 stycznia 1945 roku do miasta wdarły się pierwsze jednostki radzieckie. Następnego dnia do miasta nad Brdą dotarły pododdział 1. Brygady Pancernej. Jako pierwszy z wrogiem nawiązał kontakt bojowy batalion zmotoryzowany, który stoczył ciężką walkę na ulicy Kujawskiej. Niemcy zostali ostatecznie pokonani, gdy na miejscu znalazły się czołgi T-34 z 1. batalionu czołgów. W nocy pluton z 3. batalionu pancernego zajął zakłady Dynamit AG Vorm. Alfred Nobel & CO Bromberg i uwolnił kilka tysięcy przymusowych robotników.

Następnego dnia, 25 stycznia 1945 roku, piechota radziecka wspierana przez czołgi 1. Brygady Pancernej przystąpiła do oczyszczania północnej części Bydgoszczy. . Natarcie postępowało powoli ze względu na uporczywą obronę małych grup niemieckich żołnierzy uzbrojonych w granatniki przeciwpancerne. W nocy Bydgoszcz opuściła większość niemieckich żołnierzy, którzy wycofali się na północ. Rankiem 26 stycznia 1945 roku żołnierze 1. Brygady Pancernej zajęli po krótkiej walce dworzec kolejowy w Bydgoszczy oraz kompleks koszarowy przy ulicy Gdańskiej. W ciągu dnia do Bydgoszczy dotarli żołnierze 4. Pułku Czołgów Ciężkich. W tym czasie do miasta weszły także pododdziały 1. Brygady Kawalerii. Żołnierze 2. i 3. Pułku Ułanów oraz 2. baterii 4. dywizjonu artylerii i 13. dywizjonu artylerii pancernej zostali skierowani do wschodniej części miasta. Polscy żołnierze nie spotkali się już z poważnym oporem.

Po południu do Bydgoszczy wszedł 8. i 9. Pułk Piechoty z 3. Dywizji Piechoty. Dnia 27 stycznia 1945 roku 8. i 9. Pułk Piechoty oczyściły z nieprzyjaciela teren na północ od Bydgoszczy. W tym czasie poddziały 1. Samodzielnej Brygady kawalerii, 13. pułku artylerii pancernej i 1. samodzielnego zmotoryzowanego batalionu rozpoznawczego zajęły Koronowa, co ostatecznie zakończyło walki polskich żołnierzy w rejonie Bydgoszczy.

Serdecznie zapraszamy!

Dołączona galeria zdjęć z ubiegłorocznej rekonstrukcji. Fot. Muzeum Wojsk Lądowych.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*