Była sekretarka z obozu Stutthof oskarżona o współudział w ponad 11 000 zabójstw

96-letnia była sekretarka obozu koncentracyjnego Stutthof stanie przed sądem. Zarzuca się jej współudział w ponad 11 000 przypadków zabójstw i usiłowań zabójstwa.

W Sądzie Okręgowym w Itzehoe rozpoczęło się postępowanie główne w procesie byłej sekretarki obozu koncentracyjnego. Według informacji podanych przez rzecznik sądu, oskarżona ma stanąć przed sądem 30 września. W akcie oskarżenia 96-latki ujęty został następujący zarzut, że w okresie od czerwca 1943 r. do kwietnia 1945 r. jako stenotypistka i maszynistka w komendanturze obozu koncentracyjnego Stutthof pomagała kierownictwu obozu w systematycznym zabijaniu więźniów.

Postępowanie wobec byłej sekretarki będzie rozpatrywane przez wydział dla nieletnich. Wynika to z faktu, że oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, a więc była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich. W istotnie podobnej sprawie, w lipcu 2020 roku, Sąd Okręgowy w Hamburgu skazał 93-letniego byłego funkcjonariusza niemieckiego obozu Stutthofu na dwuletni wyrok w zawieszeniu za pomoc w zabójstwie w 5232 osób.

W Niemczech od lat toczą się procesy przeciwko byłym funkcjonariuszom niemieckich obozów zagłady Auschwitz i Stutthof. Jednak zdaniem niemieckich mediów postępowania karne są celowo odwlekane i często w związku z wiekiem oskarżonych sądy „grają na czas”.

Niemiecki obóz Stutthof funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945 r. podczas II wojny światowej. SS przetrzymywało w nim ponad sto tysięcy więźniów. Przynajmniej połowa z nich straciła życie, gdyż ocenia się, że w Stutthofie zabito blisko 65 tys. więźniów.

Źródło: dzieje.pl Fot.: stutthof.org

Maciej Polak

One Comment

  1. Jest to żenująca wiadomość oraz kpina z Polaków i innych narodów których niemcy objęli holokaustem biorąc pod uwagę, że 99,99 % niemieckich zbrodniarzy nigdy nie było sądzonych. Co więcej, po wojnie byli traktowani przez pozostałych niemców jako bohaterowie narodowi, piastowali najwyższe urzędnicze stanowiska bo pod ich przywództwem niemcy tyle ukradli, że ich majątek po wojnie był trzy razy większy..

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*