Cały czas trwa zbieranie pieniędzy na film o rotmistrzu Pileckim

Jak dotąd zebrano 66 tys. złotych. Wciąż potrzebne jest wsparcie, aby ukończyć film o tym wspaniałym człowieku.

Witold Pilecki (1901-1948) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, brał udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku (m.in. w bitwie warszawskiej), uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, we wrześniu 1940 roku celowo dał się schwytać i wywieźć do Auschwitz, gdzie miał organizować ruch oporu. Stworzył raporty donoszące o przerażającej skali ludobójstwa dokonywanego w Auschwitz.

Witold Pilecki w więzieniu na Rakowieckiej. Źródło: wikimedia commons

W kwietniu 1943 roku uciekł z obozu, wiosną 1944 roku na rozkaz gen. Augusta Emila Fieldorfa współorganizował tajną „NIE” – organizację wojskową, która miała kontynuować walkę o niepodległość Polski po spodziewanym wkroczeniu Armii Czerwonej. Wbrew rozkazom przełożonych, wziął udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II, w tzw. Reducie Witolda. Następnie trafił jako jeniec do obozu w Lamsdorf, skąd został przeniesiony do Murnau. Po wyzwoleniu obozu walczył w II Korpusie Polskim we Włoszech. W październiku 1945 roku na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski, aby zbierać informacje o żołnierzach Armii Krajowej i II Korpusu więzionych przez NKWD i zsyłanych na Syberię, a także informacje o sytuacji w kraju. W maju 1947 został aresztowany, przeszedł brutalne śledztwo. W sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Wyrok został wykonany 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, strzałem w tył głowy.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento od 2009 roku bezskutecznie poszukuje funduszy na film w polskich instytucjach publicznych. Stworzono więc akcję „Projekt: Pilecki”, w ramach której odbywa się zbiórka pieniędzy na zrealizowanie pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Organizatorzy akcji wierzą w aktywność i hojność polskiego społeczeństwa. Mają pomysły, bardzo dobrą ekipę filmową i przede wszystkim – zapał. Brakuje jedynie środków pieniężnych. Nie poddają się jednak, wiedzą, że walczą o słuszną sprawę. Dlatego apelują do wszystkich obywateli polskich o włączenie się w akcję oraz promowanie jej.

Rotmistrz Witold Pilecki jest wzorem do naśladowania, człowiekiem, który żył pięknie. Zawsze wierny wyznawanym wartościom, niezłomny. Poświęcił wszystko dla dobra Ojczyzny.

Więcej informacji: www.projektpilecki.pl

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*