Chcą odbudować zamek górny w Wilnie

Pomysł odbudowy zamku przedstawiła grupa rockowa „Antis” i studio architektoniczne „JP architektūra”. Zespół przygotował teledysk „Przez wieki z Pogonią za wolną Ojczyznę!”, w którym została wykorzystana wizualizacja twierdzy po odbudowie.

Wizualizacja zamku górnego została już wykorzystana przez zespół w 2014 roku podczas swojej trasy koncertowej. Rekonstrukcja została wyemitowana na dużym ekranie na scenie, jako symbol odradzającego się państwa.
Zaprezentowana w późniejszym czasie wizualizacja na stronie zespołu, w krótkim czasie sięgnęła ponad 100 tyś. wyświetleń. Co był bodźcem do tego, aby rozpocząć poważne rozmowy dotyczące odbudowy zamku.

Sama rekonstrukcja to jednak na tyle skomplikowane przedsięwzięcie, że „JP architektūra” postanowili zaprosić do współpracy grupę entuzjastów odbudowy twierdzy, którzy przez dwa lata pracowali nad projektem zamku górnego w Wilnie. Aby stworzyć dokładną wizualizację przewertowano wiele dokumentów związanych z zamkiem jak i podobnych zamków na terenie Europy. Cały czas trwają rozmowy i konsultacje ze specjalistami, a sama góra zamkowa jest poddawana szczegółowym badaniom. Przełomowym momentem stała się parametryzacja rysunków Franciszka Smuglewicza w stosunku do pozostałości zamku. Pozwoliło to na dokładne określenie wymiarów zamku i dzięki temu zaprojektować wiarygodny model 3D.

Grupa architektów pod kierownictwem Lukasa Narutisa sporządziła wizualizację zamku górnego, który odnosi się do zamku z czasów Witolda, odbudowanego w 1419 roku w postaci murowanej.

Ludzie związani z tym projektem, dążą do odbudowy zamku z czasów gotyckich, a czy jej się to uda, to czas pokaże.

Tutaj obejrzysz wizualizację 3D zamku górnego. 

Źródło: wilnoteka.lt

Adrian Pandel

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*