Ciekawe odkrycia polskich archeologów w ruinach greckiej kolonii

 

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania na terenie kolonii greckiej Tanais. Odkrycia warszawskim badaczy rzucają nowe światło na zabudowę i fortyfikacje starożytnej kolonii.

U ujścia rzeki Don do Morza Azowskiego, dziś na terenie Rosji, starożytni Grecy, na początku III tysiąclecia p.n.e. założyli osadę Tanais. „Nasze badania dowodzą, że nawet na krańcu świata greckiego osadnicy budowali według wzorców znanych właśnie z Grecji. Odkryte przez nas w tym roku fortyfikacje wykonano bardzo porządnie, według typowych wzorców antycznych” – wyjaśnia, dr Marcin Matera z Instytutu Archeologii UW, kierownik ekspedycji.

Warszawskim archeologom udało się m.in.:

– ustalić w jakim sposób wykonany trudny do pokonania mur osady (między dwie kamienne ściany wsypano rumosz skalny i glinę),

– wykazać, że zewnętrzny skłon fosy także wzmocniony był murem,

– odkryć  kamienno-drewniany most, który wiódł przez rów do bramy miejskie (To unikalny projekt dla całego świata greckiego również z tego względu, że most nie biegł prostopadle względem fortyfikacji, ale pod pewnym kątem – dzięki temu szturmujący miasto mieli utrudnione zadanie w przypadku zastosowania tarana czy innych maszyn oblężniczych – wyjaśnia dr Matera.

O Tanais wspomniał w swoich zapisach Strabon. Pisał on spustoszeniu miasta przez Polemona (bosporańskiego władcę) pod koniec I wieku p.n.e. Ponowny rozkwit Tanais nastąpił pod koniec I wieku n.e. Po dwustu latach miasto zupełnie podupadło po najeździe Sarmatów lub Gotów.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot. Wikimedia Commons

Łukasz Gładysz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*