Ciekawe znalezisko w dawnych niemieckich obozach pracy

Członkowie Stowarzyszenia Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej LEGION odkryli kilkanaście głazów z numerami i nazwami miejscowości, gdzie w latach 30. i 40. XX w. istniały niemieckie, młodzieżowe obozy pracy. Znalezisko znajdowało się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach głazy znalazły się w jednym miejscu.

Informację o stercie kamieni, eksploratorzy otrzymali od Marka Cieślaka, zastępcy dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parku Krajobrazowych podczas czyszczenia grobów rodowych książąt Przemkowskich. Grupa LEGION postanowiła to znalezisko sprawdzić. W momencie przewracania kamieni, okazało się, że na większości są napisy – nazwy i numery. Pod jednym z nich znaleziono w dobrym stanie butelkę z listem. Została ona odpowiednio zabezpieczona i przekazana burmistrzowi Przemkowa. Następnie butelka trafi do konserwatora zabytków.

Grupa eksploracyjna posiada archiwalne zdjęcia, które przedstawiają istniejące w Przemkowie i okolicach obozy prowadzone przez Niemców. Na niektórych z nich widać kamienie, które leżą na terenie parku. Nie wiadomo jednak, dlaczego są one obecnie w jednym miejscu. W sumie udało się odnaleźć osiem kamieni z oznaczeniami. Jak przyznają eksploratorzy, to są bardzo duże głazy, ważące od pół do półtorej tony.

Stowarzyszenie planuje przeprowadzenie renowacji napisów. Niektóre z nich są w bardzo dobrym stanie, zaś na innych farba już wyblakła. Kamienie zostaną w tym samym miejscu. Być może w przyszłości powstanie ścieżka dydaktyczna z tablicą informacyjną o tym fragmencie historii przemkowskiej.

Nazistowska organizacja Służba Pracy Rzeszy (niem. Reichsarbeitsdienst) powstała w 1935 r. Była obowiązkowa dla mężczyzn i kobiet, w wieku od 18 do 25 lat. Młodzieżowe obozy pracy (RAD) funkcjonowały w latach 1935-45. W nich uczono dyscypliny młodych Niemców. Pracowali oni na rzecz państwa, m.in. przy budowie dróg, karczowaniu lasów i melioracji.  W rejonie Przemkowa było ich jedenaście, m.in. w Ostaszowie, Rudzinach, Chocianowie, Gaworzycach oraz na terenie przemkowskiej huty. Najprawdopodobniej mogło w nich przebywać ponad dwa tysiące osób.

Źródła: regionfan.pl, rmf24.pl

Fot.: Wikimedia Commons ( flaga Reichsarbeitsdienst)

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*