Międzynarodowy Dzień Archiwów 2015 – Dni Otwarte w archiwach państwowych

W najbliższych dniach z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w blisko 40 miastach Polski archiwa państwowe organizują Dni Otwarte. Odbędą się one m.in. w Warszawie, Toruniu, Lublinie, Łodzi i Kaliszu, a także w Bochni, Częstochowie, Radomiu, Sandomierzu i Wrocławiu. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje we wtorek 9 czerwca i w sobotę 13 czerwca.

W archiwach będą odbywały się wystawy, prezentacje i spotkania związane z historią miast i regionów. Będzie można wziąć udział w warsztatach z czytania źródeł historycznych i konserwacji dokumentów oraz uzyskać poradę jak dbać o rodzinne archiwa i prowadzić badania nad historią rodzin (archiwiści zachęcają do zabrania ze sobą rodzinnych dokumentów). Pracownicy archiwów będą także pomagać w odnalezieniu dokumentacji osobowej i płacowej po zlikwidowanych zakładach pracy. Będzie to również wyjątkowa okazja do zwiedzenia magazynów oraz pracowni konserwacji i digitalizacji akt. Na dzieci czekają zabawy i konkursy. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Wycieczka po Archiwum Państwowym w Zielonej Górze odbywać się będzie szlakiem „naj…” – dokumentów najstarszych, największych, najmniejszych, najpiękniejszych i najbardziej zabawnych. Archiwa w Bochni i Opolu zapraszają na spotkania z twórczością XV-wiecznego kronikarza, geografa i dyplomaty na dworze Kazimierza Jagiellończyka – Jana Długosza, którego 600-lecie urodzin przypada w tym roku. Archiwum Państwowe w Szczecinie zaprezentuje dokumenty historyczne dotyczące morza, tematem wystaw i spotkań w archiwum w Jeleniej Górze będzie turystyka. Na zielonych terenach Archiwum Państwowego w Katowicach odbędzie się piknik z grami terenowymi dla dzieci i dorosłych. W Łodzi można będzie zobaczyć wystawę dokumentów rodzinnych łodzian oraz zwiedzić wieżę zegarową dawnego ratusza, w którym swą siedzibę ma archiwum. Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na wystawę dawnych dowodów osobistych, paszportów i legitymacji, archiwum w Toruniu pokaże jedną z najbardziej imponujących w Polsce kolekcji królewskich pieczęci.
W Warszawie 13 czerwca będzie odbywał się VI Warszawski Piknik Archiwalny. Na Krakowskim Przedmieściu (wokół pomnika Mikołaja Kopernika) i w Pałacu Staszica – siedzibie Polskiej Akademii Nauk – prawie 30 instytucji pamięci zaprezentuje swoje zbiory dotyczące historii cudzoziemców w Warszawie. W piknikowej atmosferze odbywać się będą spotkania, wystawy i konkursy dla najmłodszych.

Szczegółowy program tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów dostępny jest na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych www.archiwa.gov.pl oraz stronach internetowych archiwów.

Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów – organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*