Co łączy Leszno i rycerza w rajtuzach?

Przy okazji konferencji z okazji 470 rocznicy otrzymania praw miejskich przez Leszno poinformowano, że dzięki tzw. rycerzowi w rajtuzach wnioskować można, iż Leszno jest znacznie starsze, niż dotąd sądzono.

Podczas rozbudowy kościoła św. Mikołaja znaleziono w zeszłym stuleciu, odnaleziono trumnę ze szczątkami, które potocznie nazywa się „rycerzem w rajtuzach”. Do badań przystąpiono dopiero teraz i okazuje się, że znalezisku towarzyszył herb miasta. Może się okazać, że Leszno istniało już sto lat wcześniej, niż wiemy obecnie – powiedział prezydent miasta, Łukasz Borowiak.

Do tej pory przyjmowano, że pierwsza wzmianka o Lesznie pochodzi z roku 1393 i Leszno widnieje w niej o nazwie Lesczno. W 1397 roku w źródłach historycznych pojawiło się jako Leszczno. Teraz istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Leszno może okazać się jeszcze starsze. Wówczas historie miasta będzie trzeba napisać na nowo, jak zapowiada prezydent miasta. Chce on zaprosić do współpracy wybitnych historyków i stworzyć nowe wydanie historii Leszna.

Źródło: leszno24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*