Co ze skarbem ze Szczecinka?

Niedawno nieopodal Szczecinka w woj. pomorskim, mieszkańcy przez przypadek odnaleźli skarb, a który składało się kilkaset arabskich monet pochodzących z VIII i IX w. Przez ponad tysiąc lat przeleżały one pod wodą. Niestety na razie numizmatów tych nie będzi można zobaczyć.  

Odnalezione ponad dwa lata temu monety po szczegółowych badaniach i identyfikacji, dokonanej przez naukowców z Muzeum Narodowego w Krakowie nadal spoczywają w gablotach krakowskiego muzeum, jednak nie jako eksponat. Nadal podlegają szczegółowym badaniom. Część z nich została już zidentyfikowana. Co ciekawe są wśród nich monety m.in. Abbasydów, Samanidów i ich naśladownictwa. Wśród monet abbasydzkich wydaje mi się, że jest fragment dirhama as-Saffaha lub al-Mansura, czyli z lat 750-775 . Znajomość ich „tożsamości” pozwala wysnuć teorie, iż musiały one trafić na Pomorze wraz z skandynawskimi kupcami, wożacymi towary z krajów Bliskiego Wschodu.

Niestety te piękne okazy nie prędko znów trafią na wystawy, choć podejmuje się wszelkie starania by stało się to jak najszybciej.

Źródło: szczecinek.com
Fot. Muzeum Regionalne w Szczecinku

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*