Niesamowite odkrycie w Szczecinie

Tego nikt się nie spodziewał. Podczas prac budowlanych w stolicy województwa zachodniopomorskiego natknięto się schron. Pochodzi on z okresu II Wojny Światowej. Odkrycie miało miejsce na obszarze budowy nowego osiedla na szczecińskich Gumieńcach.

 Schronem okazał się XIX-wiecznym kocioł parowy, który podczas zmagań II Wojny Światowej został przerobiony na ten cel przez wojska niemieckie. Waży on 20 ton, liczy 9 metrów długości i 2 metry szerokości. W środku zachowały się niektóre przedmioty jak np. ławki, kilkanaście masek przeciwgazowych, hełmy, okulary, a nawet widelec i butelka po piwie.

To prawdopodobnie jedyny takli schron w Polsce (…). Co prawda jakiś czas temu podobny został odnaleziony w Bydgoszczy, jednak nim dotarli do niego historycy, został doszczętnie zniszczony. – opowiada o znalezisku Piotr Piwowarczyk, szef Fortu Gerharda w Świnoujściu.

Pierwotnie mówiło się, że to schron przeciwlotniczy. Jak jednak twierdzi Piotr Piwowarczyk -To był bardziej schron przeciwodłamkowy (…). Ale nie można go nazwać prowizorycznym. Spełniał wszystkie wytyczne.

Aktualnie w znalezisku trwają prace konserwatorskie. Podczas odkrycia schronu był on w połowie pokryty mułem. Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami będzie dostępny dla turystów już od maja.

Źródło: Tvn24.pl / Onet.pl

Fot.: Szczecin nocą. Fot. Wikipedia Commons.

Adam Buciński

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*