Cyfrowo zrekonstruowano akustykę w Hagia Sophia

Wybudowany przez Justyniana Wielkiego, ze świątyni chrześcijańskiej przekształcony w meczet, a dziś jest obiektem muzealnym – mowa o Hagia Sophia, niezwykłym budynku uważanym za jedno z najwspanialszych dzieł architektonicznych, które cechuje doskonała akustyka. Ze względu na jego obecną funkcję niemożliwym jest organizowanie w nim koncertów muzyki liturgicznej, więc postanowiono cyfrowo odtworzyć dźwięki w jego wnętrzu.

Dokonali tego specjaliści ze Stanford’s Center for Computer Research in Music and Acoustics (CCRMA): najpierw zbadali akustyczne walory świątyni – w ten sposób dowiedzieli się, jak należy odtworzyć sposób rozchodzenia się dźwięku wewnątrz obiektu oraz opracowali metodę, która umożliwi jego cyfrową rekonstrukcję w jak najlepszym wydaniu.

Hagia Sophia w swoim obecnym kształcie została wybudowana w 537 r. przez Justyniana Wielkiego (prace budowlane rozpoczęli Antemiusz z Tralles i Izydor z Miletu). Obiekt był wielokrotnie niszczony w wyniku pożaru lub podczas trzęsień ziemi, jednak za każdym był szybko remontowany. Do 1261 r. służył on katolikom, a pod koniec maja 1453 r. miało w nim miejsce ostatnie nabożeństwo, w którym brali udział katoliccy i prawosławni obrońcy Konstantynopola. Po zdobyciu miasta prze Turków świątynia została przekształcona w meczet. Po upadku imperium osmańskiego budynek przekształcono w muzeum.

Źródła: orygenes.pl, wikipedia.org

Fot.: Bazylika Hagia Sophia / Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*