Cyklon odsłonił wrak statku datowany na okres wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Cyklon nor’easter, który przeszedł przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych między pierwszym, a czwartym marca br., spowodował wynurzenie wraku statku na plaży Short Lands w mieście York, znajdującym się w stanie Maine. Archeolodzy ustalili, że statek pochodzi z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Najprawdopodobniej zaliczał się do typu statków zwanego „pink”, wykorzystywanego jako statek transportowy oraz rybacki.

Między pierwszym a czwartym marca br. przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych przeszedł cyklon nor’easter. Jednym z jego skutków był odpływ wód oceanu u wybrzeży stanu Maine, który odsłonił na plaży Short Lands, w mieście York wrak statku. Nie jest to pierwsze wynurzenie tego wraku na skutek działania cyklonu. Powtarza się ono w nieregularnych odstępach czasu, począwszy od roku 1958. Miało ono miejsce również w latach 1980, 2007 i 2013. W trakcie wynurzenia z roku 1980 zespół archeologów dokonał identyfikacji wraku. Udało się ustalić, że jest to wrak statku typu „pink”, płaskodennego, wysoce manewrowego żaglowca typu slup. Statki tego typu były używane w okresie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych jako statki transportowe oraz rybackie. Zdaniem wspomnianych badaczy badany wrak pochodzi właśnie z tego okresu. Leith Smith, archeolog z Maine Historic Preservation Commission, powiedział, że przyczyną pozostawienia statku w tym miejscu mógł być sztorm, który uszkodził go i spowodował ugrzęźnięcie w piasku. Załoga nie mogąc ponownie zwodować statku pozostawiła go zabierając jedynie wyposażenie.
Obecne wynurzenie jest bardziej atrakcyjne od poprzednich ponieważ odpływ odsłonił większą, niż zwykle część wraku. Dotąd wynurzały się jedynie żebra kadłuba, teraz odpływ odsłonił także część spodu. To czyni dobrą okazję do przeprowadzenia ponownych badań, w celu lepszego zbadania konstrukcji i struktury statku. Arthur Spiess, starszy archeolog z Maine Historic Preservation Commission, powiedział, że obecnie nie ma takich planów. Jako przyczynę podał brak wystarczających środków finansowych na badania.

Źródła: wnep.com, livescience.com, seacoastonline.com

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*