Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem

Od 3 lutego 2015 roku w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie prezentowana będzie wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”.

Zaprezentujemy ponad 1000 zabytków pochodzących z X-XIV wieku, obejmujących biżuterię, militaria, dewocjonalia, pieczęcie handlowe, monety, narzędzia, które odkryte zostały podczas badań wykopaliskowych prowadzonych przez wiele lat w obrębie grodziska i sąsiednich osad w okolicach Czermna (woj. lubelskie). Miejscowość ta utożsamiana jest z Czerwieniem, głównym ośrodkiem tzw. Grodów Czerwieńskich, czyli ziem leżących na granicy wpływów polskich i ruskich, będących przedmiotem sporów pomiędzy Polską Piastów a Rusią Kijowską. Charakter znalezisk archeologicznych wskazuje na niezwykle wysoką rangę tego ośrodka. Szczególną wymowę miało odkrycie w 2011 roku dwóch skarbów datowanych na XIII-XIV wiek, zawierających kunsztownie wykonaną biżuterię srebrną – bransolety, zausznice, pierścienie, aplikacje.

Pokazywane na wystawie zabytki prezentują Czerwień jako ważny ośrodek polityczny i religijny, ale również miejsce, gdzie toczyło się życie zwykłych ludzi zajmujących się handlem, rzemiosłem, uprawą roli…

Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia 2015 roku.

czerwiń

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*