Członkowie załogi statków Terror i Erebus mogli paść ofiarą kanibalizmu ze strony współzałogantów

26 marca na antenie stacji AMC miał premierę serial The Terror. Jest on oparty na prawdziwej historii członków załogi dwóch statków – Terror i Erebus, które wypłynęły z portu w Wielkiej Brytanii w 1845 roku. Ich celem było odnalezienie przeprawy do Indii drogą przez otwarte Morze Polarne, które według ich wiedzy miało znajdować się w rejonie Arktyki. Statki utknęły w lodzie. Część załogi podjęła próbę marszu w kierunku Kanady. Zachowane szkielety noszą ślady kanibalizmu.

W 1845 roku rząd brytyjski zorganizował ekspedycję dwóch statków, HMS Terror i HMS Erebus, której celem było odnalezienie krótszej drogi do Indii. Przywódcą wyprawy był kapitan John Franklin. Planowali tego dokonać płynąc przez rzekome Morze Polarne, które według ich wiedzy miało być morzem otwartym i miało stanowić drogę do Oceanu Spokojnego. W ten sposób chcieli odnaleźć krótszą drogę do Indii. Wkrótce jednak słuch po nich zaginął. W 1854 roku kanadyjski podróżnik i rysownik map John Rae, badając północne wybrzeża Kanady oraz należący do niej arktyczny archipelag, spotkał Eskimosa który opowiedział mu, że spotkał 30 głodujących wędrowców, którym sprzedał fokę. Kilka miesięcy później Rae podjął drugą wyprawę, dzięki której odkrył szkielety zamarznięte w lodzie,

Kilka lat później podjęto kolejną wyprawę, pod przewodnictwem Francisa McClintosha. Wówczas udało się odnaleźć kilka pisanych odręcznie notatek. Pierwsza pochodzi z roku 1847 i zawiera informację o utknięciu statków pośród lodu. Kolejna, pochodząca z kwietnia 1848 roku zawiera informację o tym, że statki pozostają unieruchomione od półtorej roku. Inna notatka pochodząca również z 1848 roku informuję o śmierci kapitana Franklina i jego 23 towarzyszy. Pozostałych 105 postanowiło podjąć wędrówkę po lodzie w poszukiwaniu jedzenia, do której zaczęli się przygotowywać. Jest to ostatnia informacja na ich temat.

W 2014 roku kanadyjscy archeolodzy odnaleźli wrak Erebusa. Był otoczony ludzkimi szkieletami. Po ich bliższym zbadaniu okazało się, że noszą one ślady nacięć w miejscu klatki piersiowej wykonanych w celu wycięcia kawałków mięsa. To dowodzi, że ocaleni członkowie załogi zmuszeni zostali do kanibalizmu, aby móc przeżyć.

W 2016 roku Eskimosi natrafili na wrak drugiego statku.

Mathew Shrupe, pracownik arktycznych stacji badawczych powiedział, że decyzja o podjęciu wędrówki w celu poszukiwania drogi do zamieszkanych obszarów Kanady nie była trafna. Zimą w tym rejonie świata panuję stała ciemność, wieje silny wiatr oraz występują znaczne opady śniegu. Temperatura utrzymuję się na poziomie – 40 stopni Celsjusza. Zdaniem Shrupe’a ludzie w takich warunkach nie są w stanie trzeźwo myśleć, co może uzasadniać podjęcie tej szalonej i nierealnej do wykonania decyzji.

Źródła: livescience.com, thesun.co.uk,

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*