Rekonstrukcja zamku muszyńskiego

Ruiny zamku w Muszynie wkrótce mogą przestać być tylko ruinami. Uzdrowisko otrzymało dotację w wysokości 8 milionów złotych, w ramach której zostanie zrekonstruowana wieża strażnicza i most zwodzony. Pierwsze prace rozpoczną się już prawdopodobnie w tym roku.

Zamek w Muszenie wzniesiono za panowania Kazimierza Wielkiego. Strzegł on drogi handlowej między Polską a Węgrami. Według legendy, jeden ze zbirów znajdujących się w mieście został skazany na wykopanie studni. Było to trudne, ponieważ twierdza stała na litej skale. Nikt nie wierzył, że łotrowi to się uda, ale ostatecznie ze skały wybił zdrój wody mineralnej. Od tamtej pory Muszyna słynie z wody uzdrowiskowej. Obecnie z zamku pozostały jedynie ruiny, ale jest ogromna szansa na zmianę losów warowni.

Burmistrz Muszyny, Jan Golba, zastrzega, że planowana jest tylko częściowa odbudowa zamku. Dzięki rekonstrukcji możliwe będzie udostępnienie budynku turystom i mieszkańcom.

Projekt odbudowy został stworzony przy pomocy archeologów i konserwatorów zabytków. Plan zakłada podniesienie o kilkadziesiąt centymetrów murów zewnętrznych i stworzenie zabezpieczeń przed zniszczeniem. Ponad to, zrekonstruowana zostanie wieża strażnicza, która będzie sięgała trzeciego poziomu. W miejscu, gdzie mieścił się dom zachodni ma zostać wybudowany taras widokowy, a w podziemiach ma się znajdować kawiarnia oraz komnaty. W tych ostatnich będzie możliwość oglądania pamiątek dotyczących historii miasta.

Także legendarna studnia zostanie upamiętniona w symboliczny sposób, jeszcze jednak nie wiadomo, gdzie będzie się znajdowała.

Źródło: radiokrakow.pl
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*