Muzeum Sztuki w Bazylei rozważa zwrot dzieł sztuki zrabowanych przez hitlerowców żydowskim właścicielom

Szwajcaria znowu znajduje się w centrum sporu o zwrot kolekcji dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców żydowskim właścicielom podczas II wojny światowej. W 2008 roku Muzeum Sztuki w Bazylei odrzuciło ofertę zwrotu kolekcji ich prawowitym właścicielom. Istnieje jednak szansa, że zrabowana kolekcja dzieł sztuki należąca w przeszłości do żydowskiego historyka sztuki Kurta Glasera zostanie w końcu zwrócona jego potomkom.

Muzeum Szuki w Bazylei posiada 120 rysunków i grafik, w tym litografię „Madonny” Edvarda Muncha, potencjalnie wartą miliony dolarów, należącą do niemieckiego historyka sztuki żydowskiego pochodzenia Kurta Glasera. Glaser dokonał w 1933 roku przymusowej licytacji posiadanej kolekcji po utracie posady historyka sztuki w Pruskiej Bibliotece Sztuki w Berlinie i eksmisji z domu, spowodowanej pierwszą falą prześladowań antysemickich w hitlerowskich Niemczech. Następnie wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Dyrektor Muzeum Sztuki w Bazylei powołał specjalny zespół, który ponownie zbada sprawę zwrotu kolekcji żydowskim potomkom Kurta Glasera, po tym jak spadkobiercy Glasera przedstawili nowe dokumenty uzasadniające ich roszczenia. Niebawem w Bazylei dojdzie do spotkania przedstawicieli muzeum z rodziną Glaserów i jej prawnikiem.

Poszukiwanie w Szwajcarii dzieł sztuki należących podczas II wojny światowej do osób narodowości żydowskiej,  sprzedawanych za niską niską cenę lub skradzionych przez hitlerowców, nie jest niczym nowym. Niedawno w muzeum w Bernie w Szwajcarii prezentowane były dzieła tzw. „sztuki zdegenerowanej”, zgromadzone przez niemieckiego handlarza dzieł sztuki Hildebrandta Gurlitta – zaufanego marszanda Hitlera, które zostały przekazane temu muzeum w 2014 roku.

Spadkobiercy Kurta Glasera od wielu lat kierują petycje do muzeów i prywatnych właścicieli na całym świecie, w sprawie zwrotu dzieł sztuki, które wchodziły w skład kolekcji Glasera, sprzedanej podczas przymusowej licytacji w 1933 roku.

Źródło: dailysabah.com

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*