Prace archeologiczne w Lublinie

Archeolodzy rozpoczęli przeczesywanie klinu między ulicami: Świętoduską, Przystankową i Lubartowską w Lublinie. W tym miejscu ma powstać centrum handlowe.

Są to największe wykopaliska, jakiekolwiek prowadzono w centrum Lublina. Naukowcy badają obszar o wielkości blisko 2500 metrów kwadratowych. Na razie archeologowie odsłonili siedem warstw ziemi, które świadczą o działaniach człowieka w różnych okresach. Niepozorne fragmenty ceramiki świadczą o tym, że w tym miejscu najprawdopodobniej rozwijało się osadnictwo nawet 5000 tysięcy lat temu. Pozostałe fragmenty są znacznie późniejsze. Pracownicy firmy „Archee” starają się odseparowywać to, co współczesne, od tego, co historyczne. Zdejmują około dwumetrową warstwę, by ustalić, czy są pod nią jakieś historyczne struktury, które należałoby wydobyć. Najciekawszym i najbardziej intrygującym odkryciem są przebarwienia na odsłoniętych powierzchniach. To z nich badacze odczytują ślady działalności człowieka. Są one najbardziej zaskakujące ze względu na to, że te tereny znajdowały się poza murami obronnymi i średniowiecznym wałem. A w takich miejscach się nie osiedlano.

Dopiero po zakończeniu prac ruszą prace budowlane. Powstanie tu dwupoziomowy parking podziemny z częścią handlowo-usługową. W tym roku mają być wylane fundamenty. Planowane zakończenie inwestycji to pierwszy kwartał 2019 roku. Prace archeologiczne zaś mają się zakończyć za 2-3 miesiące. W tym czasie archeologowie zamierzają otworzyć tajemniczy bunkier.

Budowa centrum handlowego „Alchemia” zapowiadana była od blisko ośmiu lat. Pierwszy projekt zakładał połączenie podziemnego parkingu korytarzem z częścią staromiejską. Tam, w kamienicach wzdłuż ulicy Olejnej miały powstać sklepy i restauracje. W planie była również budowa nowego skrzydła Ratusza oraz nowoczesnego pawilonu w rejonie Bajkowskiego. Założenia zostały znacznie okrojone ze względu na pojawienie się nowych obiektów handlowych. Obecnie ma powstać dwupoziomowy parking oraz część handlowa licząca około 3500 mkw, w którą ma wchodzić jedna kondygnacja Alchemii, budynek Arkad i planowany pawilon. Inwestor zrezygnował z podziemnego połączenia z częścią staromiejską. W kamienicach przy ulicy Olejnej zaś miałyby powstać hotele i biura.

Źródła: dziennikwschodni.pl, lublin.tvp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*