Czy w Rosji znaleziono figurkę Wenus?

W Rosji znaleziono figurkę kobiety sprzed tysięcy lat, pozbawioną rys twarzy.

Odkrycia dokonano w miejscowości Chotyłowo koło Briańska, nieopodal granicy z Białorusią i Ukrainą. Figurka ma 5 centymetrów wysokości. Wyrzeźbiona w ciosie mamuta. Prawdopodobnie ma 23 tysiące lat. Wraz z figurką znaleziono narzędzia krzemienne i kości zwierząt, między innymi mamutów i żubrów. Realistycznie zostały przedstawione biodra, łono, pośladki, piersi i nogi, w przeciwieństwie do głowy, bez rysów twarzy i włosów. Figurka nie ma stóp. Tego rodzaju znaleziska nazywa się paleolitycznymi Wenus. Dotychczasowo znaleziono około 250 takich figurek. Mają wysokość od 4 do 25 centymetrów.

Pierwszą rzeźbę odnaleziono w 1864 roku w Laugerie-Basse we Francji. Nazwano ją Venus impudique (Wenus sprośna). Jednak najbardziej znana jest Wenus z Willendorf w Austrii, która mierzy 11,1 centymetra. Została odkopana w 1908 roku. Wyrzeźbiona z kamienia kredowego. Najstarsza odkryta figurka pochodzi sprzed 35 tysięcy lat, a najmłodsze – 6-5 tysiące lat przed Chrystusem.

W formie i stylu rzeźby są podobne; tak samo zostawały eksponowane piersi, pośladki i łono, a reszta partii ciała zostawała niezauważana. Naukowcy nadal spierają się o rolę figurek. Sztuka była symboliczna. Odwoływała się do wierzeń. W takim kontekście należy widzieć figurki nagich kobiet.

Źródło: rp.pl, siberiantimes.com

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*