Czy wiesz, do zwiedzania jakiego grobowca czeka się nawet 15 lat?

Każdy zapewne słyszał o Stonehenge, ale czy słyszeliście kiedykolwiek o grobowcu w New Grange w Irlandii?
Czym jest ten zabytek? W dużym skrócie jest to jeden z największych grobowców korytarzowych na świecie.
Został wybudowany około 3400 r.p.n.e ( czyli jest starszy od Stonehenge!) w formie nasypu o owalnym kształcie, o wysokości 15 metrów i średnicy ponad 90 metrów. Wewnątrz znajduje się długi dolmen w typie korytarzowym, który prowadzi do komory. Wszystko zostało tak przemyślane, by promienie wschodzącego słońca wpadały przez otwór w korytarzu oświetlając komorę w dniu przesilenia zimowego. Aby zarezerwować wejściówkę na to wydarzenie, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo czas oczekiwania na bilet to nawet 15 lat!
Jeśli chodzi o postawę kopca, zaznaczono ją 97 kamieniami, przeważnie zdobionymi i otoczono ogromnych kręgiem z menhirów.
Cały kompleks znajduje się w hrabstwie Meath, graniczącym z hrabstwem Dublin ze stolicą kraju.

2 komentarze

  1. Witam. Niestety musze Cie zasmucic, ale ten artykul nie ma nic wspolnego z prawda…
    Po pierwsze to nie jest grobowiec, ludzie ktorzy to budowali wierzyli w reinkarnacje i w dzisiejszych czasach PODEJRZEWA SIE ze tam niby ona miala sie dla nich odbywac.
    Po drugie zwiedzic mozne bez zadnej kolejki, jedziesz, kupujesz bilet i wchodzisz tego samego dnia.
    Po trzecie tam jest calkowicie ciemno, swiatlo wpada raz na rok w zimowe przesilenie i na ten event zeby go zobaczyc w srodku czeka sie 15 lat.

    Pozdrawiam, Norbert.

  2. Przecież w artykule jest dokładnie napisane że 15 lat czeka się na wejście właśnie w tym dniu kiedy światło oświeca całą komnatę….więc ten artykuł ma dużo wspólnego z prawdą, tylko trzeba czytać ze zrozumieniem .

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*